G-iN GIN meer dan 10 jaar jong 20032013 Caert-Tliresoor 2012-4 historie die er mee samenhangt. De ook in DHC-kringen bekende schrijver Kees van Hamersveld opent met het hoofdartikel: "Vergeten vuurtorens in Nederlands-Indië". Dit artikel kan gezien worden als een vervolg op onze uitwisseling van kennis (DHC 2009-2, Koloniale vuurtorens en de wereldwijde triangulatie). Naast fraaie foto's van enkele in Nederland ontworpen en gebouwde vuurtorens, die vervolgens per schip naar de Oost vervoerd werden, is er een overzichtskaart toegevoegd met een heldere weergave van de ligging van deze belangrijke meetbakens. Vuurtorens stonden langs de drukst bevaren Indische zeeroutes en speelden tevens een markante rol in het steeds verder verfijnde triangulatienetwerk. Andere lezenswaardige artikelen in dit jubileumnummer zijn: "Het proefstation van 's Rijkskustverlichting" door Peter Kouwenhoven en "De familie Stevenson" door Kees van Hamersveld. Door vier generaties Stevenson's werden totaal 97 bemande vuurtorens langs de Britse kust ontworpen en gerealiseerd. Voor echte vuurtoren liefhebbers is dit een onmisbaar stukje geschiedenis. Tot slot sluit het jubileumnummer met een artikel: "Gasverlichting op boeien en vaste bakens" door Peter Kouwenhoven. Wie in DHC-digitaal zoekt op "vuurtoren(s)" ziet 79 treffers in artikelen geschreven over een periode van ruim een eeuw. Mijn conclusie hieruit is dat er nog heel wat te onderzoeken valt en ik daarmee de Nederlandse Vuurtoren Vereniging van harte een lang leven met nog veel publicaties toewens. Nummer 2013-2 van het tijdschrift Geo-Info besloot met een stukje eigen vakhistorie: 'GIN 10 jaar jong. 14 februari 2003 is de vereniging Geo-Infonnatie Nederland officieel opgericht. Het bestuur wil dit feit met de leden en de GI-community gaan vieren in het najaar van 2013. De ideeën gaan in de richting van een bijeenkomst, waarin we een beetje terugkijken, maar vooral vooruit kijken naar de toekomst! Met een feestelijke afsluiting van 'GIN 10 jaar jong' willen we proosten op de komende jaren.' (De voorgaande stichting Geodesia was DHC-deelnemer, GIN jubileert ook als tien jaar DHC-bedrijfsdonateur, dank! Dat GIN net zoals eerder Geodesia een bestuurszetel bezet bleek nog onder 'Van de redactie' in dit nummer.) Uitgave 2012-4 van het tijdschrift Caert-Thresoor bevat onder meer de volgende bijdragen: De meetkundige grondslag van de Kaart van Delfland van 1712 door de gebroeders Kruikius, door Cor Nonhof; De 'ganz revidierte Druck' van Ferrari's wandkaart van Suriname, door Lowie Brink; De Atlas der Nederlandsche Overzeesche Bezittingen in de kaartenverzameling van het Koninklijk Instituut voor de Tropen, door Piet Broeders; De eerste legpuzzel voor een puzzelraam, door Geert Bekkering. Verder wordt de rubriek Kaartencollecties in Nederland voortgezet met die van het hoogheemraadschap van Delfland te Delft. Jeroen Mohrmann Geo-lnformatie Nederland Algemene informatie: www.caert.thresoor.nl. 51

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2013 | | pagina 53