Napoleon en kregen we een RM opgelegd, en we hadden in Nederland al een eigendoms registratie! Dat aspect komt in het RM als handboek voor belastingheffing heel niet voor', aldus Van der Schans. Ook de bijhouding was hoogstens een ondergeschoven kindje. Dvd-uitleg Van de heruitgegeven 'Verzameling der Wetten enz. betrekkelijk het Cadaster van het Fransche Rijk' werden de drie pagina's met keuzemenu's getoond. Na het voorwoord is de ook vertaalde bijdrage 'De recueil methodique van 1811' van Pierre Clergeot uit 2008 bijzonder. (De Franse versie is een jaar ouder en naar de Duitse werd nog gezocht. Van der Schans mailde met de auteur en dat over meer dan de toestemming voor publicatie. De thuis door de initiator in 400 dpi gescande RM was een exemplaar van het Kadastermuseum en het overtypen van de 1144 artikelen werd dus over 'elven' verdeeld. Op deze scans is ook tekstherkenning toegepast ter eventuele voorbereiding van de bewerking tot een foutloos bestand, maar door de vaak slechte drukkwaliteit was rechttoe-rechtaan overtypen (in de originele regelval) toch vaak handiger. Het modellenboek in groter formaat (gescand door M&R uit Kampen) ontbreekt niet en completeert het schitterende tijdsbeeld van een complex proces. In de RM hebben de titels met het grootste aantal artikelen betrekking op: - het landmeten: 253 artikelen, - de taxatie: 273 artikelen, - het principe van de begrotingen: 94 artikelen, - de uitgaven en de financiële verantwoording: 97 artikelen (die alle betrekking hebben op de betaling van het personeel). De toegevoegde keuze van elf aanvullende documenten op de dvd is royaal. Het oudste is het genoemde Octrooi voor een stadsprotocol van 1622, het nieuwste een publicatie van Van der Schans zelf in DHC 2012-1 ('Het kadaster binnen en over de grenzen, een literatuurverkenning'). Van daartussen worden hier genoemd 'Ons Kadaster voor oningewijden geschetst' van E. Molema uit 1895 en de Kadastergids van F. Keverling Buisman E. Muller uit 1979. Professor Keverling Buisman was zelf present. Van Molema gaf Van der Schans zijn eigen origineel aan het Kadastermuseum ter vervanging van een gefotokopieerd exemplaar daar. Zelf was hij met zijn scan tevreden. Klaasse kon het niet laten: 'Het origineel wordt niet vernietigd nu de digitale versie er is, het is geen Hulpkaart!Hoogtepunt was de uitreiking van de dvd door Van der Schans aan de aanwezigen (en nóg eentje voor Klaasse als conservator van het Kadastermuseum). In het uitwisselingsgebeuren was ook opmerkelijk de aanbieding van de 'tweede RM' van Klaasse zelf uit 1979 aan Van der Schans. Zonder zich op één lijn te stellen met Napoleon herinnerde Klaasse er wel aan toen de aanzet te hebben gegeven tot de vervolmaking van het kadaster- van Nederland. Gezien het fiscale doel waren Napoleon en zijn dienstbaren vergeten de 20% wegen en wateren kadastraal in te delen en daar was later ook nog nooit iets van gekomen. Slot Richard Witmer mocht namens de Raad van Bestuur van het Kadaster een slotwoord spreken en aan Van der Schans een boekenbon overhandigen. (Het was alsof hij zelf in de Raad zat!) Vóór de uitdeling van de hapjes en de drankjes werd het Kadastermuseum nog - al dan niet opnieuw - bewonderd. Klaasse liet onder meer zien hoe men in Brabant in 1824 een voorbedrukt Frans stuk in het Nederlands invulde: 'contenant Twee honderdfeuillets', zo kwam er te staan. Samen met DHC- voorzitter Herman Quee toonde hij ook graag een daar bewaarde originele Hulpkaart. 3 Eén van de uitwisselingen tussen Van der Schans en Klaasse

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2013 | | pagina 5