Kustnavigatie met plaatspasser of snelliuspunt' Dit exemplaar behoorde - gezien het opschrift op de doos - tot de uitrusting van een Nederlands marineschip, het 75 meter lange flottieljevaartuig Soemba van de Floresklasse, dat dienst heeft gedaan van 1926 tot 1985 (tijdens de oorlog in actieve geallieerde dienst).2 Bij navigatie op zee is de kust zowel vriend als vijand: vijand door het gevaar van stranding, maar vriend door de mogelijkheid van plaatsbepaling met behulp van zichtbare oriëntatiepunten op de kustlijn; bijvoorbeeld overdag met kerktorens, en vuurtorens 's nachts. Eén van de teken- en reken instrumenten die hiervoor kunnen worden gebruikt, is de "plaatspasser" (in het Engels: "station pointer" of "three-way protractor"). Dit is een drie-armige goniometer, waarmee twee aangren-zende hoeken kunnen worden uitgezet op een zeekaart. De Engelse plaatspasser - afgebeeld op de figuren 1 tot 4 - is gemaakt door H. Hughes Son in de eerste helft van de 20e eeuw. Om de doos klein te houden, is elk van de drie lange hoekbenen in tweeën deelbaar. De gradenschaal van 0 tot 360°, op de zilverkleurige ring, is verdeeld tot op hele graden, maar er bestaan complexere exemplaren met micrometer-instellingen en van loepen voorziene Vernier-schaaltjes die tot op hele boogminuten verdeeld zijn. ir. Otto van Poelje 1-3. Plaatspasser 1 Dit artikel is een enigszins aangepaste versie van een oorspronkelijk artikel door O. E. van Poelje in het Mededelingenblad voor de Kring Historische Rekeninstrumenten, MIR 60, 2012, p 12-18. Nummering van figuren is gehandhaafd. 2 http://www.netherlandsnavy.nl/Soemba_his.htm 5

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2013 | | pagina 7