E.P. van Steenbergen wordt adjunct inspecteur van het kadaster in algemene dienst. De vele perceelsvernummeringen en onregelmatigheden in de doorhaling van hypotheken leiden op 21 mei tot een ontwerp van wet om het stelsel te verbeteren. Een nieuw kabinet trekt het ontwerp driejaar later in. Het Koninklijk besluit van 5 december, Stb. 238, dreigt de kadastrale registratie organisatorisch te scheiden van de openbare registers, vanwege de grondbelasting. Dit Koninklijk besluit wordt in 1876 ingetrokken. Onder redactie van O. Gleuns, landmeter van het Kadaster te Rotterdam, verschijnt een blad, genaamd "Archief voor het Kadaster", uitgever: J.B. Wolers te Groningen (in het Kadastermuseum aanwezig onder nr. 3445A). 1876 zich beijverd voor een betere kwaliteit van het kadaster. Hij ging met pensioen toen hij 75 jaar was. Hij werd 82 jaar. De wet van 15 november regelt dat de kantoren van de bewaarder van de hypotheken en het kadaster van Rijkswege worden verstrekt en onderhouden. Voordien werd daarvoor niet zelden de woning van de bewaarder gebruikt, met alle nadelen van ruimtegebrek, brandgevaar enz. 1877 E.R van Steenbergen wordt inspecteur van het Kadaster aan het departement. Hij heeft De wet van 30 mei, Stb. 132, maakt een einde aan de vergoeding voor de landmeters van het Kadaster voor de bijwerking van de bij de gemeentebesturen berustende kadastrale stukken. Deze bijwerking gebeurt nu kosteloos. Genoemde wet stelt nieuwe kadastrale tarieven vast. Er verschijnt een nieuwe Instructie Kadaster. De Minister stelt bij resolutie van 5 juli, circulaire no. 1006, de ambtsgebieden en standplaatsen van de Ingenieurs- Verificateurs vast: (zie tabel onder) 66 Kantoren van de hypotheken en het kadaster Standplaats ingenieur-verficateur Groningen, Winschoten, Appingedam Groningen Leeuwarden, Sneek, Heerenveen Leeuwarden Assen, Zwolle Assen Almelo, Deventer, Zutphen Zutphen Arnhem, Nijmegen Arnhem Utrecht, Amersfoort, Tiel, Gorinchem Utrecht Amsterdam, Alkmaar, Hoorn. Haarlem Amsterdam 's-Gravenhage, Leiden, Rotterdam, Brielle 's-Gravenhage Dordrecht, Middelburg, Goes, Zierikzee Dordrecht Maastricht, Roermond, Eindhoven Roermond 's-Hertogenbosch, Breda 's-Hertogenbosch

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2013 | | pagina 16