1878 De wet van 6 mei, Stb. 30, regelt de in- en overschrijving van akten in een vreemde taal. De vertaling door een beëdigd vertaler wordt in- of overgeschreven. De akte in de vreemde taal wordt gehecht aan de in- of overschrijving. De wet van 5 juni, Stb. 90, schrijft vernieuwing van alle hypotheken en beslagen van vóór 1 januari 1879 voor. De vernieuwing kan plaatsvinden tot en met 31 december 1880. Bij de wet van 5 juni, Stb. 89, wordt artikel 1240 B.W. aangevuld met de bepaling dat in een akte tot doorhaling van een hypothecaire inschrijving niemand als lasthebber mag optreden dan voorzien van een schriftelijke volmacht. Beide wetten moeten leiden tot verbetering van de hypothecaire boekhouding, waarin het door vernummering van kadastrale percelen en het niet bijhouden van doorhalingen een chaos is. 1879 Vanaf 1 januari worden hypotheken niet meer in het algemeen register vermeld. Er komt een register van onderzetters (hypotheekgevers/ schuldenaren), dus een register op naam in plaats van een register op percelen. Ook komt er een verwijzingsregister tussen perceelnummer en ingeschreven hypotheek of overgeschreven beslag, namelijk het register Hypotheken nr. 69a. 1880 De ministeriële resolutie van 29 juli, no. 34, verplicht de bewaarder van de hypotheken en het kadaster om de Officier van Justitie opgaaf te doen van de gevallen waarin in een akte van doorhaling van een hypothecaire inschrijving de toestemming tot doorhaling door derden wordt gegeven. 1881 Bij Koninklijk besluit van 11 september, Stb. 156, wordt bepaald dat de kantoren van de hypotheken en het kadaster dagelijks voor het publiek zijn geopend van 9 tot 15 uur, behalve des zondags. De Minister bepaalt bij resolutie van 31 oktober, circulaire no. 1038, dat de dagregisters ten kantore van de hypotheken en het kadaster des namiddags te vijf uren moeten worden afgesloten. 1882 Akten in een vreemde taal moeten wel worden overgeschreven als het in eigendomsoverdracht betreft, maar de bewaarder moet de aanbieder erop wijzen, dat het twijfelachtig is of de in artikel 671 B.W. bedoelde levering hierdoor plaatsvindt (missive van 11 februari, no. 44). De overschrijving van een akte van afgifte van het legaat is geen vereiste voor de overboeking van de percelen ten name van de legataris, zulks gelet op het arrest van de Hoge Raad van 19 april 1861 (missive van 1 november, no. 44). 1883 Bij besluit van de Minister van Financiën van 11 mei, no. 26, wordt J.H. Winkelman benoemd tot administrateur van de registratie, de hypotheken en het kadaster bij het Departement van Financiën. 1884 In de openbare registers overgeschreven onderhandse akten, die door beide partijen met een kruisje zijn ondertekend, kunnen niet leiden tot bij houding van de kadastrale registratie (besluit van de Minister van 26 juli, no. 36). Omdat de bewaarder de vorm en de rechtsgeldigheid van overgeschreven akten niet mag beoordelen, moet hij ook een onderhandse akte van schenking in de kadastrale registratie toepassen (Besluit van de Minister van 11 september, no. 15). 1885 De commissie voor graadmeting en waterpassing adviseert tot een nauwkeurige driehoeksmeting over het gehele land. De bewaarder moet tekeningen die groter zijn dan het overschrijvingsregister Hypotheken nr. 4, toch in dat register overbrengen. Deze tekeningen kunnen op bepaalde lijnen worden afgebroken en op meer dan één bladzijde van het register op dezelfde schaal worden overgenomen (brief 67

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2013 | | pagina 17