Wie herkent zwarte rekenliniaal van Kadastermuseum? Tijdens een bezoek van een aantal leden van de Kling Historische Rekeninstrumenten aan het Kadastermuseum in Arnhem, eind 2012, werd door de begeleider Jan Stehouwer een aantal rekenlinialen getoond. De meeste daarvan waren welbekend, maar één exemplaar was een mysterie voor de bezoekers. Het gaat om een zwartkleurige rekenliniaal, die geen opschriften bevat waaruit de beoogde toepassing of de maker van de liniaal zou kunnen worden afgeleid. De inventarislijst van het Kadastermuseum vermeldt onder afdeling J, Tekenmateriaal en Kantoorbenodigdheden: "J. 2289 - Zwarte rekenliniaal, onbekend merk". De herkomst van de liniaal schijnt één van de afdelingen van de Topografische Dienst te zijn geweest. Het is een tweezijdige rekenliniaal, van het type zoals vooral begin 20e eeuw, en daarvoor, in Engeland werd gemaakt voor speciale toepassingen, bijvoorbeeld alcoholpercentages in gedestilleerd, zeenavigatie, of prijsberekeningen voor de handel. De afmetingen van het lichaam zijn 279 bij 41 mm, de schuif is 304 bij 14 mm. De dikte van lichaam en schuif is 8 mm. Gewicht is 117 g. Het materiaal is ebbenhout, tamelijk zeldzaam voor dit soort rekenlinialen, die meestal van palmhout (buxus) werden gemaakt. De liniaal is in redelijke staat, alleen heeft de werking van het hout een torsie ver oorzaakt, waardoor de liniaal, wanneer hij ligt, aan één hoek tot 8 mm omhoogkomt. Constructie De constructie bestaat uit drie latten, waarvan de middelste kan schuiven in een messing-en- groefprofiel en de buitenste twee gefixeerd zijn onder geverniste messing brugstukken, twee links en twee rechts. Dit lijkt op de normale constructie van een duplex rekenliniaal, totdat men de schuif gaat bewegen: dan blijkt dat met het linker uiteinde (voorzien van messing bekleding als" vingersteun") de schuif alleen naar links kan worden bewogen. Dit betekent een beperking in het bereik van de schalen op de schuif ten opzichte van de vaste schalen. De twee zijden zijn elk benoemd met één enkele 72 ir. Otto van Poelje "J. 2289 - Zwarte rekenliniaal, onbekend merk". Linker uiteinde Rechter uiteinde

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2013 | | pagina 22