Samenwerking Kadaster, RHC's en Nationaal Archief een aanvulling op het interview met Keverling Buisman in nummer 2013-3 van Geo-Info.) De laatste vijf minuten had Klaasse ook nog veel 'wel'. De samenwerking met rijksarchivaris Maarten van Boven, waardoor onderzoekers op verzoek ook kadastrale archieven gratis mochten gebruiken, het rond 1980 overbrengen van de minuutplans, het digitaliseren van alles, en natuurlijk de start van het Kadastermuseum en de Kadasterbalie. Klaasse bleek aan in het museum te gast zijnde RHC-directeuren ook een persoonlijk antwoord te hebben gegeven op de vraag of de hulpkaarten kunnen worden vernietigd na het digitaliseren: hij zou het aardig vinden als ze op een nette manier naar de RHC's gingen. ('Mag ik dat zeggen, Godfried?', voegde hij er bij herhaling in Groningen netjes, maar retorisch aan toe richting Barnasconi.) Het zal toch intussen niet zo worden dat langdurige processen tegen vernietiging dat onderbrengen ophouden? 'Bouwoffer'? De openingshandeling was dat Barnasconi aan Berendse een zakje met een loden penning als 'bouwoffer' gaf en dat deze die na uitpakken doorgaf aan De Jonge om hem bij de balie te begraven. Er hoorde ook een ingelijste toelichting bij, maar op www.bouwoffer.nl is meer te vinden: zelfs de aanschafprijs en de naam van de kunstenares. Raak waren de woorden van Berendse in zijn dankwoord: 'Bij het Kadaster dachten ze dat watje zelf op papier zet van jou blijft, maar dat is natuurlijk niet zo!' Hij refereerde daarmee aan Klaasse, die had gememoreerd dat tot 1878 landmeters, die alles zelfs uit hun wedde moesten betalen, dachten dat hun werk hun eigendom was, waardoor er van voor die tijd haast geen veldwerk meer over is. Vóór het hapje en het drankje werd door de elite nog even een kijkje bij de balie en de stand alonecomputer genomen. In die studiezaal was uit een rek ook al een pracht van een flyer mee te nemen: twaalf pagina's, van RHC Groninger Archieven, en getiteld 'Onderzoek in kadastrale archieven'. Afgezien van plaatjes als een minuutbladfragment van 'De Oude Ebbingestraat' is het niet typisch Gronings en kunnen andere RHC's dat zó overnemen. De literatuuropgaaf achteraan bevat als eerste de Kadastergids van Keverling Buisman en Muller uit 1979, die al aan de orde kwam in nummer 2013-3 van Geo-Info. In het kader van de integratie van informatievoorziening door het Kadaster en de publieksfunctie van het Nationaal Archief en de 11 RHC's is de intentie uitgesproken om ook op andere plaatsen initiatieven, zoals vanaf nu in Groningen, te ontwikkelen. Die samenwerking en de wijze waarop die vorm zou moeten krijgen, wordt in de komende periode verder uitgewerkt door de betrokken partijen, (www.gahetna.nl) 78 Eddv de Jonge en Godfried Barnasconi tekenen voor vier jaar.

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2013 | | pagina 28