Verslag museale DHC-excursie Op 30 mei organiseerde de stichting De Hollandse Cirkel een excursie voor haar donateurs naar het Nederlands Mijnmuseum in Heerlen en het Nederlands Steendruk- museum in Valkenswaard. De 30 deelnemers aan de excursie ontmoeten elkaar in Eindhoven en gingen per bus naar Heerlen. Nederlands Mijnmuseum Bij het Mijnmuseum in Heerlen kregen we eerst onder het genot van een kop koffie met vlaai een film over hoe in de mijnen gewerkt werd en hoe de kolen gedolven werden. Na de film vertelde één van de gidsen, Martin Herbergs, hoe destijds in de mijn gemeten werd. Herbergs legde uit hoe de bovengrondse RD-coördinaten via twee op afstand van elkaar loshangende verticale draden (met een gewicht aan de onderkant en hangend in een vat olie voor de demping) in de verticale schacht waar de liften hingen) naar de horizontale mijngangen overgebracht werden. Via deze werkwijze haalde men een nauwkeurigheid van 20 tot 30 centimeter die goed genoeg was om de horizontale gangen te maken. De tekenkamer van de mijn plande de gangen waar de kolen gedolven moesten worden. De mijnwerkers legden de gangen vervolgens aan op basis van deze kaarten. De kolenlagen hadden een dikte van 0,5 tot 3 nieter. Uit de presentatie werd duidelijk dat alles binnen de mijn was gericht op het behalen van een zo groot mogelijk rendement. Na deze uitleg kregen we via groepjes een zeer enthousiaste toelichting op de expositie in het museum. Na afloop had Henk Leenders een lunchpakket voor een ieder dat we konden consumeren tijdens de busrit naar Valkenswaard. Nederlands Steendrukmuseum In het Steendrukmuseum kregen we ook van zeer enthousiaste en bevlogen vrijwilligers uitleg en demonstraties over het steendrukken. De steendruk of lithografie, ontdekt door Aloys Senefelder, gaf in 1798 de mogelijkheid om snel en massaal afbeeldingen te drukken. Eerst was de druk alleen in zwart-wit, later (vanaf 1837) werd ook de kleurendruk mogelijk. Voor ieder kleur was dan een steen nodig en via paskruisen werden de kleuren goed passen op het papier aangebracht. Het Steendrukmuseum is een levend museum. We kregen een presentatie/demonstratie van hoe de stenen glad geslepen worden en vervolgens geëtst. Het af te drukken beeld 79 ir. Sieb Dijkstra Nederlands Mijnmuseum, (foto 's Sieb Dijkstra

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2013 | | pagina 29