Lutjegast [Gr.]. De openingshandeling in Lutjegast werd op 9 oktober 1998 verricht door de ambassadeur van Australië. De stand van zaken in 2012: het ruim veertig jaar oude gebouwtje waar het Abel Tasmankabinet nu is gehuisvest, is al lang tot op de draad versleten en veel te klein. Het goede nieuws is: "nieuwbouw in 2013"! Abel Tasman (Lutjegast 1603 - Batavia 1659) bracht onder andere Australië voor de VOC in kaart. Van een olieverfschilderij op canvas, 106.7 x 132.1 cm, uit de nationale bibliotheek van Sydney (Australië), voorstellend Abel Tasman met zijn tweede vrouw Jannetie Tjaers en het dochtertje uit zijn eerste huwelijk, Claesge Hendricks., toegeschreven aan Jacob Gerritsz Cuyp, 1637, staat het bijgaande fragment het meest op internet. Nieuw Land Erfgoedcentrum In het Nieuw Land Erfgoedcentrum in Lelystad bevinden zich in de vaste expositie een 'Waterpasinstrument van Zwitserse makelij op houten statief', een 'Nivellier' Wild N2 dus, en een koperen 'Gradenmeter'. De laatste is 19-de eeuws en dus ouder dan de polders, maar weer niet dan de Zuiderzee! Het Engelse etiket geeft: "CAMINADA BROs Manufacturers of Nautical Instruments, Rotterdam. Magazijn: Hoofdsteeg 28. Fabriek: Mauritsstraat 119'. (Adri den Boer) Wat is laagste punt van EU? De Lammeljord is een voormalige zeearm in Denemarken op het eiland Seeland. In 1875 is dit onderdeel van de Iseljord ingepolderd. Het diepste punt van de polder ligt 7,0 meter beneden zeeniveau, waarmee deze polder samen met de Zuidplaspolder, de locatie van het laagste punt van Nederland, het diepste punt van de Europese Unie deelt. (http://nl. wikipedia. org/wiki/Lammefjord) Myriameterstenen langs de Rijn 'Am Rlieinufer in Bad Godesberg und in Niederdollendorf sind in den vergangenen Wochen alte Myriametersteine neu vermessen worden - vermessungshistorische Kleinodiën, die eine besondere Geschichte verkörpern. Die Rheinanliegerstaaten Baden, Bayern, Frankreich, Hessen, Nassau, Niederlande und PreuBen waren einst Mitglieder der Central- Commission für die Rhein-Schiffahrt. Diese 83 Linkerbovenfragment schilderij vanfam. Tasman (www. ogretmenhaberleri. com (www. abel tasman, org) Waterpasinstrument in Nieuw Land Erfgoedcentrum (foto Mieke den Boer-Snoei) Gradenmeter in vitrine in Nieuw Land Erfgoed centrum (foto Mieke den Boer-Snoei)

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2013 | | pagina 33