Varia: hoogtekaart Zuidplaspolder Na een aankondiging in K&L van 1959 startte in 1962 de vervaardiging van de Hoogtekaart van Nederland op 110.000 en met 1 punt per ha. De Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat zorgde voor de productie en had zelfs tijdelijk een afdeling Hoogtekaart. De Topografische Dienst van Defensie reproduceerde de kaart en gaf deze uit. De chef van de Topografische Afdeling van de Topografische Dienst in toen ook nog Delft, J. Ooms, schreef in KNAG Geografisch Tijdschrift II 1968 1 een artikel 'Hoogtekaart van Nederland'. Geodesia 1968-6 herhaalde het. Ooms plaatste daarbij als illustratie een fragment van het blad 38AZ. Het ging om een deel van de toenmalige gemeente Nieuwerkerk aan den IJssel. Het hierbij geplaatste fragment uit dat fragment toont het meest zuidelijke puntje van de Zuidplaspolder (anno 1840, in totaal 4170 ha) waar nu het gemeentehuis van Zuidpias en de helft van het NS-station Nieuwerkerk aan den IJssel staan. Het idee om een hoogtekaart van de Zuidplaspolder te maken - met welke specificaties dan ook - was ouder, maar lijkt toen niet te zijn doorgegaan. De collectie Varia op het streekarchief Midden-Holland bevat onder nummer 940 twee kopietjes van minuutbrieven daarover uit 1947 resp. 1948. Ze geven een aardig beeld van hoe tegen meet- en karteerkosten werd aangekeken. Op 12 maart 1947 schreven dijkgraaf en heemraden aan de directeur van de Cultuur technische Dienst van het ministerie van LVV in Utrecht. Men had een rapport gehad over een eventuele hoogtekaart, maar de kosten van 6.000,- waren een onoverkomelijk bezwaar. Dijkgraaf en heemraden wilden het nut van de kaart niet onderschatten, maar zagen de urgentie van het bezit ervan nog niet in. Op 3 november 1948 schreef men naar de hoofdingenieur van de Provinciale Waterstaat in Zuid-Holland. Van ir. A.G. Bruggeman van zijn dienst had men vernomen dat die de hoogtekaart van de Zuidplaspolder voor haar rekening wilde nemen "indien de polder zorgt voor de hulp van een paar arbeiders bij het doen der opmetingen, welke door genoemde heer Ingenieur wordt geschat op 140 a 150 mandagen Dijkgraaf en heemraden maakten daar graag gebruik van en de provincie ambtenaren konden zich in verbinding stellen met hun opzichter J.W. Schuddebeurs. Hoe dat afliep is uit de inventarissen van archieven van de Zuidplaspolder en van opzichter J.W. Schuddebeurs, nu beide bij het hoogheemraadschap van Schieland en de Krimpenerwaard, op de website www.archieven.nl niet zomaar te achterhalen. Intussen is dankzij het AHN wel bekend dat in de Zuidplaspolder het laagste punt - de laagste hectare van NAP -6.76 m - van Nederland en naar vaak stellig wordt beweerd ook van de EU ligt, maar dat kan met de Deense polder Lammefjord worden betwist. Zie op www. hollandsecirkel.nl ook de button Geodetische Monumenten Nederland met nog een hoogte van -6.74 NAP en veiligheidshalve nog steeds de woorden 'Tekst volgt'.... Adri den Boer 91 5.9 -5-8, 5 <6.0 •5,6 -6.1 -5.4 ^b,2 5.9 5.5 Hoogtekaart van tegen 1968 van meest zuidelijke puntje van de Zuidplaspolder

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2013 | | pagina 41