Varia: roedematen in Zeeland De diversiteit van roeden, voeten en duimen van voor het metrieke stelsel is bekend. Drie verticale meetkettingen als roedematen aan de torenmuur van Oosterlittens zijn als voor beelden in dit blad aan de orde geweest.1 Stad- of Rechthuizen bevatten wel horizontale standaarden in divergerende wat 'relatieve' nauwkeurigheden, waarbij ook niet werd aangegeven wélke roede het was... Eerder is in dit tijdschrift de Rijnlandse roede op het stadhuis van Leiden beschreven en afgebeeld.2 In Vlaanderen geldt blijkens 'wiki' nóg: 'De roede van Aalst bevindt zich op de binnenkoer van het stadhuis van Aalst (onder de geraniums)'. In Zeeland is er nog minstens één standaardroede aanwezig en nog minstens één geweest. Dat laatste was in Goes en dat eerste is nog zo in Colijnsplaat. Puttense roede en Colijnsplaat 'Op de meest markante plek van het dorp, hoog op de dijk en in de as van de Voorstraat, staat een bijzonder gebouw. Het staat daar sinds 1769 en het is het voormalige rechthuis, de plaats waar vroeger recht werd gesproken. Na renovatie wordt het nu particulier bewoond (door Anton van der Weele). Aan de voorgevel hangt een roedemaat. Die kon door iedereen worden gebruikt om de eigen maat te ijken aan deze Puttense roede van 4.0687 meter lengte', aldus www.geschiedeniszeeland.nl over Havenstraat 11 in Colijnsplaat. Die website bevat nog een opname van vóór een restauratie 92 Voormalige Rechthuis Colijnsplaat (foto 's Ad Pieters 2012) Detail roedemaat Eerdere opname detail roedemaat op www.geschiedeniszeeland.nl 1 Henk Holsbrink, 'Boazumer mjitte' en Letenser roede, in: DHC 2008-1p. 30 e.v. 2 Adri den Boer, Varia: Snellius en de Rijnlandse roede, in: DHC 2003-3, p. 88

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2013 | | pagina 42