Varia: waarschuwing voor valse landmeters? van de roede van enkele jaren terug. Hij is daarbij van de muur verwijderd. Ik heb recent en dus nadien de roede ter plekke nagemeten en kom uit op 4.068,4066 en 4.068 m. Dan is de roede onderverdeeld in 12 delen van 0.339 m (voet zou ik zeggen) gemarkeerd door dubbele centerpunt. Die voet is aan beide uiteinden ook weer onderverdeeld in twaalf stukken, gemarkeerd met een centerpunt. Verder is over de hele roede de voet ook door midden gedeeld (1/2 voet) en gemarkeerd met een centerpunt. Het pand is een rijksmonument, heet in de omschrijving daarvan 'Veerhuis' en de roedemaat wordt daarin ten onrechte genegeerd! Hetzelfde geldt trouwens voor de aan de zijkant op een metalen plaatje aangegeven waterhoogte van 1-2-1953. Blooise roede en Goes In de regio werd echter ook benut de puur Zeeuwse Blooise roede 12 voet) van 3,612 m en deze was ooit aanwezig 'ter Goes opt Stathuys'.3 (Dit pand is rond 1775 grondig verbouwd.) Bloois is een voormalige heerlijkheid en gemeente in Schouwen- Duiveland tussen Brouwershaven en Zonnemaire. Een afbeelding van die roede op dat stadhuis is onbekend. 'Si mensor falsum modum dixerit' oftewel zoiets als 'Als een landmeter een valse maat opgaf..' is de titel van een door Sybrant Feytama uitgegeven prent uit 1686, minstens het 'boeiende' Nationaal Gevangenismuseum in Veenhuizen heeft hem. De zittende man met roede is de rechter en wie meer weet mag reageren. Puttense roedemaat Ad Pieters m.m.v Adri den Boer (www.geheugenvannederland.nl) 3 A.P. Buijs, Meten met twee maten. Proportien van verscheyden landmaten die wij achten niet-onaangenaam te sullen wesen. C.F.E., in: Historisch jaarboek voor Zuid- en Noord-Beveland, 1993, p. 58 (C.F.E. staat voor Cornelis Fransz. Eversdyck.) 93

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2013 | | pagina 43