W MAPPING THE MOUNTAINS de tegenhanger daarvan voor mij wel nieuw: 'The Ordnance Datum (the 0 metres height on UK maps) is the mean sea-level measured at Newlyn in Cornwall between 1915 and 1921.' Het is een voorbeeldig informatief katern. Adri den Boer C.M. Hogenstijn, Een perfecte landcaerte van Overijssel: de kaarten van Overijssel door Nicolaas ten Have in het licht van hun tijd, Kampen: IJsselacademie, 2012,119pag., ISBN9789066972292, €34,95 Een perfecte lantcaerte van Overijssel", in: De Twentsche Courant Tubantia, 20 februari 2013 Het door mijn zoon Ale Holsbrink toegezonden krantenartikel met als onderwerp deze "land caerte" leidde tot dit schrijven. Het artikel in Tubantia begint met een verklaring van wat de aanleiding was om destijds een atlas te vervaardigen. En wel omdat er "questieuse limiten" en provinciale grensbelangen in de omgeving van Steenwijk waren, en ook omdat er meningsverschillen waren over de grenzen met het graafschap Bentheim. De opdracht om de atlas met een "perfecte lantcaert" te maken ging naar Nicolaas ten Have, rector van de Latijnse school in Zwolle en een deskundig landmeter. Teeling vermeldde zijn naam als leraar "landmeetkunst" te Zwolle, die een landmetersleerboek deed verschijnen in 1641.1 In 1648 verscheen genoemde atlas onder de naam "Transissalania Provincia". Clemens M. Hogenstijn is de auteur van een nieuw boek over genoemde kaart, dat er op wijst dat de kaart een lange levensduur had en nog tot aan de Napoleontische tijd in gebruik zou blijven. Het geheim van die lange levensduur zou waarschijnlijk kunnen liggen in de grote nauwkeurigheid van de metingen van Ten Have, die de kaarten zo betrouwbaar maakten. Van 1644 tot 1648 werkte landmeter Ten Have aan het origineel van die kaart. De auteur beschrijft in zijn boek uitvoerig wat deze landmeter destijds heeft afgebeeld op zijn kaart, zoals de ligging van steden, rivieren, de grenzen van richterambten, kastelen, kloosters en havezaten. Heel bijzonder is dat voor de eerste keer de grenzen van de sinds 1528 zelfstandig fungerende bestuurseenheid 'Overijssel' duidelijk op een kaart werden weergegeven. Het is de moeite waard om een aantal zaken te noemen die niet in de bijdrage van Tubantia werd vermeld. Om te beginnen werd al niet vermeld dat de getekende kaart in 1648 werd gedrukt en uitgevoerd als zogenaamd landtafereel, een wandkaart op een schaal van circa 1:100.000 met een totale afmeting van 101 bij 139.5 cm, met aan weerszijden een beschrijving van de provincie en onderlangs de plattegrondjes van de zeven belangrijkste steden van Overijssel. De kaart was één van de laatste, maar ook één van de mooiste gewestkaarten van die tijd, aldus Hogenstijn. Van landmeter Ten Have is in "Wie is wie in Overijssel" zeer veel te vinden over zijn leven en werken. Tubantia vermeldde ook niet, dat hij in 1604 in Zwolle 95 Rjj3 Ordnance iN.^iwcuiH»ivw£ti Ssst=f Survey THE STORY OF BRITISH M AFMAKING 1 P. S. Teeling Repertorium enz., Kadaster Apeldoorn, 1981

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2013 | | pagina 45