12 werd geboren en op de Latijnse school al belangstelling had voor wiskunde. Het gevolg was dat hij in 1621 in Groningen begon met een studie landmeetkunde en driejaar later, 20 jaar oud, deze studie vervolgde aan de Leidse universiteit. In zijn studententijd was hij lid van de in Leiden gevestigde Gelders- Overijsselse studentenvereniging en had aldaar een wapen met een wereldbol - het symbool van de geometrie en de kaartmakers - met drie rode anjers, wellicht een verwijzing naar de zogenaamde Zwolse anjer, die in het dal van de Vecht veel voorkwam.2 In 1630 vinden we Ten Have als student theologie in Franeker, waar hij als geodeet ongetwijfeld nog contacten heeft gehad met de landmeetkunde-professor Adriaen Metius. Maar het blijft nog onduidelijk of hij aan de drie universiteiten werkelijk was afgestudeerd en een graad had behaald. Daarna, in 1635, aanvaardde hij, 31 jaar oud, een benoeming tot conrector aan de Latijnse school te Zwolle. In Zwolle bleef hij daarnaast ook landmeter en cartograaf. Tubantia vermeldde ook niet dat er uit die jaren een geschriftje van Ten Have bewaard gebleven is, en wel "Geometria, ofte meetconst gedicteerd doer Nicolaiun ten Have, conrectorem Scholae Zwollanae". Het bevat behalve de beginselen van de meetkunde ook die van de landmeetkunde; geen gebruikelijke stof voor gewone scholieren van een Latijnse school. Ten Have overleed in Zwolle, maar zijn graf is in de Grote- of Sint Michaëlskerk niet meer te vinden. De "perfecte lantcaerte" ofwel de "Transissalania Provincia" zullen wel niet zo bekend zijn geweest, evenmin als landmeter, cartograaf en conrector Nicolaas ten Have. Ten slotte vermeldde de krant ook niet dat al eerder van J.C.H. de Groot, de bijdrage 'Overijssels landtafereel van de zeventiende eeuw' verscheen over de oorspronkelijke kaart van Nicolaas ten Have.3 Deze DHC-bijdrage heeft nu in deze leemtes van Tubantia voorzien en beveelt het boek van de IJsselacademie van harte aan! Oproep werkte weer In nummer 2013-1 werd vermeld dat zo'n mooi boek Landmeten en waterpassen van L. Zwiers uit 1919 welkom was in de DHC- bibliotheek (p. 40). Durk Rienstra schonk er intussen één: dank! He dH Verzet na uitspraak Raad van State? Ondanks de 'vereenvoudigde behandeling' deed de Raad van State pas op 15 mei 2013 uitspraak op het hoger beroep van R. van der Schans e.a. van 24 oktober 2012 tegen de uitspraak van de rechtbank Utrecht van 12 september 2012 in het geding met het Kadaster (DHC 2012-4 p. 155). De rechtbank verving een besluit inzake digitale vervanging van archiefbestanden en verklaarde het bezwaar niet ontvankelijk. De afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State vond dit terecht, omdat er geen rechtstreeks betrokken belang is. Tegen deze uitspraak kan binnen zes weken verzet worden gedaan. Bij het ter perse gaan van dit blad werd dat voorbereid. 96 Henk Holsbrink Wim Vermeulen, bibliothecaris V5 Of «It f>rfrt;S 4i»f Nlrotiji !fn Haw in Kej liefs v*n hun 1l|it f J 7 (Adri den Boer o.b.v. RvS-nr 20121010/2/A3) 2 www.wieiswieinoverijssel.nl 3 J.C.H. de Groot, "Overijssels landtafereel van de zevertiende eeuw, de oorspronkelijke kaart van Nicolaas ten Have", in: Overijsselse Bijdragen 105 (1990), pag. 61-83

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2013 | | pagina 46