Basismeting Stroe 1913-2013 'Dit jaar is het 100 jaar geleden dat nabij Stroe een zijde van een driehoek voor het RD-stelsel voor het eerst is gemeten, op een afstand van 4 km. Om dit te markeren heeft Willem van Mullem voor het Kadastermuseum een maquette gemaakt van dit gebeuren.' Met die zin startte de uitnodiging voor het aanbiedingsfeestje daarvan in het Kadastermuseum op dinsdag 14 mei te Arnhem. Conservator Zacharias Klaasse meldde bericht van verhindering van de top van de Rijksdriehoeksmeting (RD). Hij vroeg zich af of de absentie door het trauma was dat de hele meting van 1913 achteraf gezien niet nodig was geweest en respecteerde dat wegblijven uit piëteitsoverwegingen. Twee wel aanwezige voormalige RD-ers waren de modelbouwer Willem van Mullem en Koos Smit, die hem ooit bij de RD aannam. (Bij het ruime dozijn aan belangstellenden was ook secretaris Chris van den Berg van de Raad van Bestuur van het Kadaster. Herman de Koning gaf een presentatie over de basismeting op basis van onderzoekswerk van Gé Lobé. De uiteraard 'stomme' zwart-witfilm van 1913 was daarbij een prachtig achtergrondbeeld. 'Als je drie hoeken van een driehoek weet moetje nog één zijde hebben, anders zijn drie gegevens altijd genoeg', zo legde hij het publiek uit. En hoekmeten kon men eeuwenlang beter dan grote afstanden meten.... De Leidse hoogleraar H.G. van de Sande Bakhuyzen had in 1911 een basismeting bijgewoond van de Franse Service Geographique de 1'Armee bij Lyon, en die werd uitgevoerd met een 4 meter lange invarmeetstaaf. Besloten werd om die te lenen. De totale lengte van de basis bij Stroe werd 4320 meter, verdeeld in acht secties. In totaal werd de staaf van vier meter 1080 maal verplaatst! De metingen werden Adri den Boer Willem van Mullem en zijn model. Mode! basismeting. 102

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2013 | | pagina 52