Aan de oostkant - dus in het Slakkegat - aanbouwend, werd de houthandelaar M. van Erkel al spoedig zijn buurman.32 De aanleg van de Eusebiusbinnensingel en de uitgifte van bouwkavels vormde onderdeel van de toemnalige stadsvernieuwing, waarvoor na het slechten van de stadswallen ruimte was gekomen. Wonen daar werd wonen op stand, bevorderd door de voorschriften die in acht waren te nemen bij het optrekken van gevels en het plaatsen van hekken aan de singelzijde. Bij Becker zou het hek toegang bieden tot zijn achtertuin en de werkplaats die hij daar zou inrichten om zijn instrumentmakerij voort te zetten, met balansen als zijn belangrijkste product. Van meet af aan kon lüj daarbij rekenen op de al eerder met vrouw en zoon Johan Friedricli uit Groningen nagekomen knecht Wilhelm Scliierenbeck, die in 1844 Hendrik Olland, de in 1825 geboren zoon van de gelijknamige Groningse klokkenmaker, als collega kreeg.33 Zij behoorden tot de oorspronkelijke kern van Beckers personeelsbestand, in de loop der tijd plaatselijk aangevuld met vooral jongeren die zich in het instnunentmakersvak wilden bekwamen, zoals rond 1847 de in 1832 geboren apothekerszoon Jan Jurriën Buddtngh en de even oude schoemnakerszoon Berend Holsboer. In 1848 had Becker zes volwassenen en drie kinderen aan het werk. In voorkomende gevallen optredend bij de aangifte van geboorte of overlijden van kinderen van Becker, kwamen Scliierenbeck en Olland ook als huisvrienden van hun baas en diens echtgenote Louisa Juliana Marius in beeld. De Beckers kregen hun eerste kind (Ernst) in juni 1843 en hun tweede (Christiaan) in augustus 1844. Twee in 1845, spectievelijk 1846. geboren zoons werden nauwelijks een jaar, maar in 1848, respectievelijk 1849 kwamen Henri Louis en Juliaan Johan, en in 1854 werd het echtpaar nog eens verblijd met geboorte van een zoon: August Henri. Links van het midden (naast het tuinhek), van 1842 tot 1855 Beckers woonhuis met fabriek aan de Eusebius- binnensingel 18 teAmhem (Beeldbank Gelders Archief 32 Idem, inv. nr. 796 33 J. Mooij, Instrumenten, wetenschap en samenleving, geschiedenis van de instrumentenfabricage en -handel in Nederland 1840-1940, dissertatie Tilburg 1988 112

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2013 | | pagina 10