"een assortiment voorhanden zijnde instnunenten".55 Dat bestond uit diverse types waterpasinstrumenten (met statieven), een zelflezende waterpasbaak, balansen, enkele "toestellen voor de clcctricitcit". passers, passerdozen, trekpennen, achromatische kijkers, vergrootglazen, magneten, "luchtpompklokkcri". twee "huis- brandspuiten" en een kruik met 41 kg kwik. Een combinatie blijkbaar van kant en klare verhandelbare producten, losse onderdelen, productiemiddelen en bedrijfsuitrusting. Bij dit alles waren Becker en zijn vrouw niet aanwezig en waar het gezin in die dagen verbleef is onduidelijk. Een eerste levensteken kwam uit het Franse Le Havre: "Ten gevolge der fiscale handelingen der Administratie, bekroond door de Regtbank, het Hof van Gelderland en den Hoogen Raad der Nederlanden, heb ik het voor mijne publieke veiligheid raadzaam geacht Nederland te verlaten. Mijne Vijanden geef ik hier kennis van. Mijne Familie en talrijke Vrienden roep ik een hartelijk Vaarwel toe! Havre, aan boord van de North Star10 Augustus 1855. C. Becker".56 De dag daarop om 10 uur v.m. zee gekozen, zou de North Star zich. na een tussenstop in Southampton, in de vroege ochtend van 24 augustus met ongeveer 300 passagiers melden te New York.57 Nautisch observatorium in Brooklyn en balansenfabriek in Antwerpen Als vader van een gezin met vijf kinderen, tussen één en twaalf jaar, zal Christopher Becker zijn overstap naar Amerika niet onvoorbereid hebben gemaakt. Zakelijk kende hij Amerika al enigszins en Amerika hem, want op de wereldtentoonstelling van 1853 in Crystal Palace te New York had hij met zijn analytische balansen al brons gehaald.58 Dadelijk of niet lang na zijn aankomst vestigde hij zich in Brooklyn, waar hij op 25 Hicks Street met een nieuwe onderneming, Becker Sons, al in 1857 in de prijzen viel vanwege zijn fraaie landmeetkundige en meteorologische instrumenten.59 Binnen enkele jaren verhuisd naar 54 Columbia Street, bood hij zijn diensten aan als maker van nautische en astronomische instnunenten.60 Daar, met uitzicht over het New Yorkse havengebied, vonnden de Brooklyn Heights een uniek punt voor de inrichting van een observatorium - compleet met waarnemingskoepel - ter beproeving van zijn instrumenten, tevens dienend als plaatselijk weerstation ten behoeve van de scheepvaart. Al werkend, haalde hij begin november 1859 The New York Times met een opzienbarend Theodoliet C. Becker (c. 1845), ■waarschijnlijk het type waarmee Becker Sons in 1857 te P8H' York in de prijzen viel (coll. Bedrijfsmuseum Kadaster) 55 Advertentie Arnhemsche Courant 25/6-1855 56 Advertentie Alg. Handelsblad 14 en 20/8-1855 57 The New York Times 25/8-1855 58 New York Daily Tribune 20/1-1854 59 The Brooklyn Daily Eagle 7/11-1857 60 John Meeks Shannon en Geraldine Collins Shannon, The Assay Balance: Its evolution and the histories of the companies that made them (Englewood, Colorado 1999), uittreksel van internet: John Meeks Shannon en Geraldine Collins Shannon, Christopher Becker and the Becker Companies (www.humboldt.edu) 116

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2013 | | pagina 14