1927 Op 1 februari komt er een nieuwe scheepsboekhouding, wegens het van kracht w orden van het nieuwe zeerecht (herziening tweede boek van het Wetboek van Koophandel). Bij brief van 28 juni, no. 39, worden voorschriften gegeven inzake het vastleggen van de resultaten van grensuitzettingen in het kadastrale veldwerkarcliief. Per 1 juli worden de colleges van zetters van 's Rijks directe belastingen afgeschaft (Stb. 160). Dit college bestond sinds 1806. De zetters, ook wel verdelers genoemd, hadden tot taak het schatten van de waarde van het onroerend goed, om vervolgens te bepalen hoeveel grondbelasting liierover betaald zou moeten worden. Ze werden benoemd door de Commissaris van de Koning op voordracht van de gemeenteraad. Per 21 augustus zijn de hypothecaire registers vrijgesteld van zegelrecht (circulaire no. 1859). 1928 Per 1 januari wordt de "boekhouder van het Kadaster", "boekhouder ten kantore van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewijzen" genoemd; ze worden benoemd uit de adjunct-commiezen. Er wordt een eerste proef genomen om na te gaan of men uit luchtfoto's topografische kaarten kan maken. Ook het Kadaster toont belangstelling. Voortaan mogen de openbare registers geen stukken in een vreemde taal meer bevatten. De wet van 20 mei, Stb. 709, bepaalt dat een vertaling in het Nederlands moet worden in- of overgeschreven. 1929 De alfabetische naamwijzers per kadastrale gemeente (ingang op naam in de kadastrale registratie) worden vervangen door een algemene naamwijzer in kaartvorm voor alle gemeenten tezamen die tot de kring van de bewaring behoren (Hypotheken nr. 5). Het algemeen register Hypotheken nr. 2, dat per rechthebbende een overzicht van overgeschreven akten bevat, wordt niet meer bijgehouden, evenmin als het register van onderzetters (relatie schuldenaar hypotheek). Ingevoerd wordt een losbladig percelenregister voor erfdienstbaarheden. Bij resolutie van de Minister van Financiën van 28 oktober, no. 76, wordt het personeel van de Rijkscommissie voor graadmeting en waterpassing geplaatst bij de Bijhoudingsdienst van de Rijksdriehoeksmeting van het Kadaster. 1930 De afdeling Kadaster ten departemente maakt plaats voor een nieuwe afdeling Hypotheken en Kadaster, onderdeel van de Belastingdienst, onder leiding van mr. H. Iwema. Hij aardde er niet en had gezondheidsproblemen. Toch was hij zeer begaafd. Hij had een belangrijk aandeel in de Ruilverkavelingswet 1938. Het archief van de Rijksdriehoeksmeting wordt per 1 januari overgebracht van de Rijkscommissie voor graadmeting en waterpassing naar het Kadaster. De Minister van Justitie spreekt zijn afkeuring richting het notariaat uit over de gewoonte van notarissen om zeer veel doorhalingen van hypothecaire inschrijvingen in één akte te stoppen. Bij resolutie van 15 september, no. 38, wordt bepaald dat eenzijdige verklaringen van verjaring niet in de kadastrale legger worden toegepast als degene te wiens name het perceel staat daartegen bezwaar heeft. 1931 Het aantal divisies van de landmeetkundige dienst wordt per 1 januari teruggebracht van 8 naar 7. De resolutie van 4 september, no. 34, bepaalt dat de hypotheekbewaarder niet verplicht is door willekeurige derden opgemaakte stukken in te schrijven. De resolutie van 16 september, no. 12, verbiedt nogmaals vereniging van met hypotheek bezwaarde percelen met onbezwaarde, of van percelen die verschillend zijn bezwaard. Overgeschreven onderhandse akten die door één van de partijen is ondertekend met een kruisje, worden niet in de kadastrale 126

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2013 | | pagina 24