boekhouding toegepast (resolutie van 24 oktober, no. 44). 1932 Het aantal divisies van de landmeetkundige dienst wordt teruggebracht naar 6. Aan het hoofd staat een Ingenieur-Verificateur. Bij brief van 13 mei, no. 84, wordt een samenwerking op landmeetkundig gebied bekend gemaakt tussen het Kadaster en Rijkswaterstaat. Bij het Kadaster leeft het gevoel dat men een stuk van zijn monopolie kwijt is en men vreest voor ondeugdelijk werk. Bij Koninklijk besluit van 24 november, Stb. 560, worden naar het Rijksarchief overgebracht de registers van eigendomsovergangen van gebouwde en ongebouwde eigendommen, die door de maires en gemeentebesturen zijn aangelegd en bijgehouden in de jaren 1812-1832. Zie ook het jaar 1915. 1933 Per 1 juli geldt een nieuwe regeling voor meetarbeiders van het Kadaster. Zij worden aangenomen op arbeidsovereenkomst, mogen maximaal f. 4,30 per dag verdienen, krijgen geen beloning als er geen werk is, ontvangen 20 cent rijwielvergoeding per dag en ten hoogste 25 cent per dag voor verblijfkosten. Ook ontvangen zij een dienstpet met het opschrift "Kadaster", die zij "in netten staaf' moeten onderhouden (circulaire no. 2294). Op Koninginnedag zijn de kantoren van het Kadaster voortaan gesloten. 1934 Volgens missive van 23 maart, no. 154, moeten de gemeenten genoegen nemen met negatieve fotokopieën (witte lijnen en cijfers op zwarte achtergrond) van kadastrale kaarten, ter vervanging van de handmatige bijwerking van de bestaande gemeenteplans. 1935 Per 1 januari wordt een instructie voor de hoofden van bureaux van de landmeetkundige dienst van kracht. Het loon van de bladschrijvers wordt vastgesteld op 42 cent per 100 regels schrift (circulaire no. 2486). Het Koninklijk besluit van 2 augustus, Stb. 492, regelt de studie voor civiel-landmeter. Bij de wet van 29 november, Stb. 685, tot verlaging van de openbare uitgaven, wordt de Kroon gemachtigd maatregelen te nemen om het letterlijk overschrijven van akten door de bladschrijvers te vervangen door op formulieren gestelde afschriften die ten kantore van de hypotheken en het kadaster worden bewaard. Er werd van die mogelijkheid echter geen gebruik gemaakt. 1936 Bij missive van 27 maart, no. 35, verschijnen richtlijnen voor de samen werking op landmeetkundig gebied tussen het Kadaster en de gemeentelijke technische dienst van de gemeente Rotterdam. Per 1 mei wordt te Utrecht een bureau "Samenwerking Waterstaat" opgericht, omdat de gewone bureaus van de landmeetkundige dienst van het Kadaster de tijd missen voor de kadastrale toepassing van grote waterstaatswerken, zoals het graven van het Amsterdam-Rijnkanaal. De veldassistenten mogen geen besprekingen voeren met het publiek en mogen zich niet bemoeien met de kadastrale grenzen (resolutie van 18 juni. no. 74). Per 1 juli worden nieuwe fonnulieren voorgeschreven voor de informatievers trekking. Per 1 juli worden meetbanden en duimstokken van Rijkswege aan de landmeters van het Kadaster verstrekt. De vernieuwing van de kadastrale kaarten van het onbegaanbare plassengebied van Loosdrecht, gebeurt voor het eerst met behulp van luchtfoto's. 1937 Inspecteur van het Kadaster nu. H. Iwema vereenzaamt op het Ministerie van Financiën. Hij heeft zelfs geen typiste. Hij wordt ontheven van zijn functie. De ingenieur-verificateur te 's-Gravenhage, J.H. J. Houden, wordt tevens belast met de frmctie van inspecteur. 127

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2013 | | pagina 25