1938 In de railverkaveling "Eemnesser Polder" worden nieuwe kaarten gemaakt door toepassing van fotogrammetrie. De nieuwe Handleiding voor de Technische Werkzaamheden van het Kadaster (H.T. W.) verschijnt. Per 1 mei wordt de functie van "hoofd van het bureau van de landmeetkundige dienst" ingevoerd. De hypotheekbewaarder en oud-landmeter M. A. Hollestelle stelt een dagelijkse bijhouding van het percelenregister Hypotheken nr. 69a voor, waardoor de hypothecaire bezwaardheid in één oogopslag is te zien. Na de Tweede Wereldoorlog wordt dit systeem ingevoerd. Het is een groot succes, waardoor de functie van beëdigd-commies overbodig wordt. Evenwel heeft deze functie nog tot 1965 bestaan. 1939 Op 1 april wordt in 's-Gravenliage het Centraal teken- en opleidingsbureau van het Kadaster geopend. De leiding berust bij de landmeters A.C.J. Hof en F. Harkink. Per 1 augustus wordt het aantal divisies van de landmeetkundige dienst teruggebracht naar 4, met als hoofdplaatsen Amsterdam, Arnhem. 's-Gravenliage en Groningen. viif. hrtc .ÏTlT j:. düTïcp 1940 Op 27 januari verschijnen voorschriften voor het opzenden van kadastrale kaarten bij oorlogsgevaar. Vóór het uitbreken van de oorlog in mei waren de kaarten grotendeels opgezonden naar centrale bewaarplaatsen. Toen dat in mei niet meer zonder risico kon gebeuren, zijn veel kaarten vernietigd. Het kantoor van het Kadaster te Middelburg wordt in mei door oorlogsgeweld verwoest door brand. De hypotheken moeten opnieuw worden ingeschreven. De kadastrale boekhouding wordt zo goed mogelijk gereconstrueerd vanuit de gemeenteleggers en soms vanuit de waterschapsleggers. Bij brief van de Minister van 16 juli wordt besloten de "proef Hollestelle" voort te zetten aan de bewaringen te Breda. 's-Hertogenbosch, Gorinchcm. Groningen, Leeuwarden en Zwolle (zie jaar 1938). Eerder is deze proef gerealiseerd in Zutphen, Arnhem. Nijmegen en Hoorn. Op 3 december treedt een besluit van de Secretarissen-Generaal van Landbouw en Visserij, van Financiën en van Justitie in werking dat bepaalt dat akten van overdracht niet mogen worden overgeschreven in de openbare registers^ tenzij de akte een bepaalde verklaring van een notaris bevat inzake de prijs. Doel is de prijzen van landbouwgrond niet te veel te laten stijgen. 128 1 ftprii Zie jaar 1939: A.C.J. Hof van het C.T.O. met pensioen. dufrit. Zie jaar 1940: niet slechts schade aan registers en apparatuur

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2013 | | pagina 26