De bestaande publicaties van de Rijksdriehoeksmeting worden verv angen door een kaartsysteem waarbij alle gegevens van ieder driehoekspunt op één kaart worden venneld. 1941 De Dienst voor Buitengewoon Landmeetkundig Werk wordt ingesteld, vooral ook om mensen te behoeden voor gedwongen tewerkstelling in Duitsland. Prof. J.M. Tienstra, later W.F. Stoorvogel, krijgt de leiding. Het Deviezenbesluit 1941 verbiedt de bewaarder akten in te schrijven als sprake is van verboden transacties met buitenlands vennogen. De overneming van het beheer van joods grondbezit door de Nederlandse Administratie van Onroerende Goederen moet worden venneld in de openbare registers. Overdracht e.d. van joods grondbezit behoeft de goedkeuring van de Rijkscommissaris. Ook moet joods grondbezit worden aangegeven bij genoemde instelling. De bewaarder wordt verplicht erop toe te zien dat de rente in hypotheekakten niet hoger is dan 4% (eerste hypotheken) of SVi (tweede hypotheken). Bij een hogere rente moet het Ministerie van Financiën dat hebben goedgekeurd. Bij missive van 31 oktober, no. 91, krijgt het Kadaster de taak om blindgangers (niet- geëxplodeerde boimnen) te registreren op de kadastrale kaart en in de kadastrale legger. 1942 De Secretarissen-Generaal van Justitie en van Financiën bepalen bij besluit van 28 januari 1942 dat alle vóór 27 mei 1940 ten kantore van de hypotheken te Middelburg genomen hypothecaire inschrijvingen bimien één jaar onderworpen zijn aan vernieuwing. Door oorlogsgeweld waren de inschrijvingen namelijk verbrand. Houben gaat met pensioen en W.F. Stoorvogel volgt hem op als Inspecteur van de hypotheken en het kadaster ten Departemente. Stoorvogel is een rustige en vakbekwame man die het vertrouwen, ook binnen het Ministerie van Financiën, 129 Zie jaar 1942: W.F. Stoorvogel (midden), inspecteur van de hypotheken en het kadaster

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2013 | | pagina 27