wist te winnen. Hij is geen wetenschapper, maar een strateeg onder wiens leiding veel tot stand komt. Hij ging op 1 juli 1958 met pensioen. In maart en april zijn de kantoren van de Belastingdienst - en dus ook van het Kadaster - op zaterdag en maandag gesloten vanwege kolenscliaarste. 1943 De civiel-landmeters die zich wensen te bekwamen voor het examen van landmeter van het Kadaster, wordt de gelegenheid gegeven een speciale vakopleiding te volgen van een halfjaar aan het Centraal teken en opleidingsbureau van het Kadaster te 's-Gravcnhagc. 1944 Het Kadasterkantoor te Nijmegen brandt in september af door oorlogsgeweld. De reconstructie kost veel tijd. Voor hypotheken wordt na de oorlog een vemieuwingswet gemaakt die herinschrijving in het jaar 1948 voorschrijft (zie jaar 1947). 1945 De eerste vijf maanden kan het bureau Reproductie van het Kadaster niet werken, wegens afsluiting van de elektrische stroom. Per 1 oktober worden de kadastrale divisies vastgesteld: voor de landmeetkundige dienst: Amsterdam, Arnhem, 's-Gravenliage en Groningen 3'voor de ruilverkaveling: Arnhem. 1946 Er worden proeven gehouden met de microfotografie van kadastrale documenten. Per 1 mei wordt het kantoor van het Kadaster te Appingedam opgeheven en bij dat te Groningen gevoegd. De bladschrijvers genieten een beloning van 55 cent per 100 regels schrift. 1947 De wet van 28 februari, Stb. H66, opent de mogelijkheid dat de Minister van Financiën bepaalt dat bij de aanbieding van stukken ter in- of overschrijving in de openbare registers, een afschrift moet worden ingeleverd of dat van Rijkswege een mechanische reproductie wordt vervaardigd. Op 1 mei wordt op het Ministerie van Financiën een afdeling Kadaster en Hypotheken ingesteld, nog altijd als onderdeel van de Belastingdienst. Vanaf 1 januari 1956 spreken we van Directie Kadaster en Hypotheken. De wet van 25 juli, Stb. H265, regelt de herinschrijving van de hypotheken, ingeschreven vóór 21 september 1944 te Nijmegen. Deze moet plaatsvinden in het jaar 1948. De Herverkavelingswet Walcheren komt tot stand (Stb. H400). 1948 Het Koninklijk besluit van 19 februari, Stb. 161, regelt het tarief voor de inschrijving van hypotheken. Dat tarief varieert van f. 2 (hoofdsom tón f. 1000) tot f. 6 (hoofdsom meer dan f. 10.000). Per 1 juli moet bij de inschrijving van hypotheken ook een afschrift van de borderellen worden toegevoegd op Rijksformulieren, met een verklaring van eensluidendheid. 1949 De Minister geeft bij besluit van 28 februari, no. 89, regels voor de beloning van bladschrijvers. Naast een beloning van 75 cent per 100 regels schrift, krijgen zij ook bepaalde toelagen, bijv. bij ziekte. Het Koninklijk besluit van 9 juli, Stb. J304, stelt een tarief voor de overschrijving van stukken in de openbare registers: f. 3.. vermeerderd met f. 1 per blad. 1950 Per 1 april moet bij het ter overschrijving aanbieden van stukken een afschrift worden toegevoegd op Rijksfonnulieren, met een verklaring van eensluidendheid. Per 15 mei wordt te Almelo een bureau van de milverkavelingsdienst van het Kadaster ingesteld. Per 1 september valt de gemeente Urk onder het Kadaster te Zwolle, in plaats van onder het Kadaster te Hoorn. 130

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2013 | | pagina 28