"Eisinga onder professoren deel 2 immuun Henk Holsbrink In nummer 2012-4 werd in 'deel 1' kort verslag gedaan van een bezoek aan de expositie De schatkamer van de Friese natuurwetenschappen in het Martenamuseum te Franeker. Daarbij werd toegezegd dat in een verdere bijdrage aandacht geschonken zou worden aan de op de expositie getoonde (fictieve) studeerkamer van professor Van Swinden (1746-1823). Vervolgens zouden dan de in een tweede expositiezaal getoonde instrumenten worden beschreven. In deze zaal werden de instrumenten getoond van de zogenaamde boerenprofessoren en werd tevens informatie verschaft over hun levensloop en hun universitaire contacten. Voor de bezoekers was een gidsje beschikbaar waarin (genummerd en met foto) de belangrijkste instnunenten waren beschreven. Een foto van het in de instrumentenzaal opgehangen portret van Eise Eisinga, naar wie de expositie in beginsel genoemd werd, is echter de eerste. De Bergumer Willem Bartel van der Kooi schilderde het schilderij tegen de achtergrond van zijn bedstede, waar nog heden de gewichten van zijn uurwerk hangen. Op het schilderij zijn ook astronomische attributen te zien als een klein planetarium, alsmede de onderscheiding op zijn jas van "Broeder in de orde van de Nederlandse Leeuw". Studeerkamer van professor Van Swinden In de fictieve studeerkamer van de later door onder andere de invoering van het metrieke stelsel beroemd geworden professor Van Swinden hing een geschilderd portret van deze professor uit een latere periode dan zijn tijd in Franeker. Uiteraard werden er werken van professor Van Swinden getoond, waaronder het boek •'HEMELS-GESTEL", dat hij in 1780 schreef over het planetarium van Franeker. Eise Eisinga was patriot; en hij nam om deze reden in 1787 de wijk naar Gronau en vestigde zich wat later in het Groningse Visvliet. Ten einde in Visvliet een nieuwe wolkammerij op te zetten verzocht hij in 1791 professor Van Swinden in een op deze expositie getoonde brief om een lening van duizend gulden, die mogelijk wel verstrekt is. In zijn jonge jaren was Van Swinden professor in de wijsbegeerte en natuurkunde aan de universiteit van Franeker en had daar ook al interesse in het doen van onderzoek. Na zijn studie aan de universiteit van Leiden promoveerde hij op 12 juni 1766 tot doctor in de filosofie met een proefschrift over aantrekkingskracht. Nog in hetzelfde jaar werd hij hoogleraar natuurkunde en wijsbegeerte te Franeker, waar hij met grote gedrevenheid verder studeerde, colleges gaf en onderzoek deed. Op het titelvel van zijn boek "HEMELS-GESTEL" van 1780 wordt hij naast "Hoogleraar in de Wysbegeerte op "s Lands Hooge Schoole te Franeker" ook vermeld als "Lid van verscheide geleerde 131 Portret uit 1827 van Eise Eisinga door Willem Bartel van der Kooi in het Franeker Planetarium hllp: newikis.com

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2013 | | pagina 29