Swinden speelde als afgevaardigde van de Bataafse Republiek een belangrijke rol bij de totstandkoming van de standaardmaten die we tegenwoordig nog steeds gebruiken. Van Swinden was daarnaast als een van de meest vooraanstaande wetenschappers van zijn tijd in 1808 medeoprichter van het Koninklijk Instituut der Wetenschappen, en daarnaast ook nog de leidinggevende die door Koning Lodewijk Napoleon belast was met het doorlichten van het Nederlands secundair en tertiair onderwijs.3 Het is wel bijzonder dat in het vervolg van deze bijdrage geconstateerd kan worden dat onze beroemde landgenoot in zijn jonge jaren intensief contact heeft gehad met de evenzo beroemde Friese wolkammer en boerenprofessor Eise Eisinga. Vitrines in de expositiezaal Tekenkist: In de linkerbovenhoek van de grootste getoonde vitrine springt een bijzondere tekenkist in het oog met tal van glanzende tekeninstrumenten. Oorspronkelijk was het kistje een oud juwelenkistje, dat in 1793 werd vervaardigd door Georg Friedrich Wagner uit Augsburg. Het kistje werd mogelijk na 1803 door ene Ludwig Esser uit Aurau omgebouwd tot tekenkist. De inhoud bestaat uit meerdere trekpeimen, passers, een transporteur en een transversaalschaal. Nu deze inhoud gezien te hebben kan men begrijpen dat men in de 16e, 17e en 18e eeuw met dit gereedschap zulke fraaie handschriftkaarten kon tekenen. (Dergelijk fraai gereedschap kon het Ministerie van Financiën na de bezettingstijd niet aan de tekenaars in opleiding aan het Centraal Teken- en Opleidingsbureau van het Kadaster verschaffen.) Globes: In de grote vitrine waren ook een tweetal globes van Willem Jansz Blaeu uit 1606 te bewonderen, die afkomstig waren van planetarium Zuylenburgh. Boerenprofessoren Nu volgt in een aantal paragraafjes nog wat van de boerenprofessoren en de door hen vervaardigde instrumenten. Deze autodidact-wiskundigen en astronomische waarnemers waren destijds evenzo bekwame instrumentmakers,4 Eise Eisinga: In de vitrines van de zaal zijn enige instrumenten van het Koninklijke Eise Eisinga Planetarium van Franeker te bewonderen. In het begeleidende gidsje wordt vermeld dat Eisinga weinig instrumenten had gemaakt. Toch wordt er van hem een bijzonder instrument getoond en wel een hoogtemetende zonnewijzer met de naam "kapucijner sonnewijser"Eisinga had in 1762 op 18-jarige leeftijd al een tekening van dit instrument gemaakt in zijn boek "Gnomonica of Sonnewijsers".5 Van der Bildt en Siedt Rienks, vervaardigers van telescopen: Jan Pietersz van der Bildt werd in 1709 in Vrouwenparochie in de grietenij Het Bildt "Kapucijner sonnewijser" (foto Museum Martena) 3 W.W. Mijnhardt, Onderwijs en Wetenschap in de Franse tijd, in: De Vrije Vries, jaarboek 2012 Fryske Akademy 4 "Boerenprofessoren" te kijk in Franeker, verslag tentoonstelling, Leeuwarder Courant, 6 augustus 1994 5 Huib J. Zuidervaart, Speculatie, Wetenschap en Vernuft. Fysica en Astronomie volgens Wytse Foppes Donjuma, Leeuwarden, Fryske Akademy 1995 133

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2013 | | pagina 31