r in de 36e jaargang, nummer 1981-6 van het hetzelfde orgaan van nog steeds de CC, maar met de intussen gewijzigde naam MD-blad. Het was het jubileumnummer 'Spitten in of grepen uit 50 jaar meten en dienen" bij het toen gevierde 50-jarig jubileum van de MD. De DHC-tijdschriftendatabank geeft negen treffers voor "MD-blad": vier inGeodesia en vijf in dit tijdschrift De Hollandse Cirkel. Een bijdrage over het bedrijfs-oorlogsmonument van 1949 citeert gelukkig royaal het ook verdwenen herdenkingsnummer uit juli 1949 van het MD-blad.7 Een bijdrage van A. Sonke, 'Het MD-monument in 's-Heer Arendskerke' In het nog presente MD-blad 1988-4 over wat heette de wandelende driepoot viel de eer te beurt wel tweemaal te worden geciteerd.8 GlSnieuws en Geonieuws gered Net als andere specialistische diensten had de MD naast een personeelsblad jarenlang ook eigen vakbladen voor relaties. Eén daarvan was GlSnieuws (1996-1998) resp. Geonieuws (1998-2008). Hiervan bevinden alle nummers zich minstens in de bibliotheek van de TU Delft. Onder andere voor de DIVisie van de ook voor de MD-historie relevante Dienst Infonnatieverwerking van RWS (1971-1990) geldt dit helaas niet. li fe fill Voorplaatfusieblad Cultuunijp/Waterwijzer van RIJP/RJFS Directie Zuiderzeewerken uit 1987 over haar eigen landmeetkundige dienst "Sensationele uitvinding op landmeetkundig gebied Geen landmeters, geen teekenaars, geen arbeiders meer??? Personeel van den Meetkundigen Dienst van den Rijkswaterstaat gereduceerd tot 10 man? Geen vaste aanstellingen meer??? Naar wij vernamen is door een der constructeurs van de N.V. "Optica" (Zwitserland) een volautomatische opmetings- en kaarteringsmachine ontworpen, de "OpmékaartograafDit toestel beweegt zich voort langs een staaldraad, gespannen van V.P. tot V.P. Slechts één persoon is noodig voor de bediening van dit vernuftige apparaat. Deze persoon wijst met een soort staf de aan te meten punten aan. Op het moment dat de "Opmékaartograaf, zich voortbewegende langs de staaldraad, dit punt passeert, brengt het opgevangen beeld van de staf een contact in werking; het toestel stopt, een meetveer vliegt te voorschijn, meet de lengte van de meetlijn tot het aangewezen punt, een belsignaal klinkt, de persoon in kwestie snelt naar liet volgende punt en het toestel, dat zich na het belsignaal weer in beweging heeft gezet, vervolgt zijn tocht langs de meetlijn. Na het registreeren van voetpunt en de lengte der loodlijn, kaarteert de "Opmékaartograaf het punt op een soort kiimpvrij stencil, het grondplan. Hiervan maakt de machine zoveel afdrukken als men wil, eventueel ook calques. Bij het eindpunt der meetlijn aangekomen, klinkt een claxon, het toestel rangeert zich in de aanduidende meetlijn, registreert automatisch de hoek, die de meetlijnen met elkaar maken en vervolgt zijn tocht. Door de bijzondere relatie's, die de Meetkundigen Dienst van de Rijkswaterstaat binden met onze huidige minister-president9 komen spoedig deviezen beschikbaar en worden een viertal "Opmékaartografen" aangekocht. Deze uitvinding zal ongetwijfeld onrust verwekken onder ons personeel, maar we meenen toch het onder Uw aandacht te moeten brengen in dit Aprilnummer." (1946) 7 Adri den Boer, 'Niet met de stroom mee,..'. Een bedrijfsmonument voor de jaren 1940-1945, in: Geodesia 1995-4 8 In: Geodesia 1993-10 en DHC 2005-2 9 9 De oprichter en adviseur prof.ir. W. Schermerhorn, was premier van het nood kabinet Schermerhorn-Drees (1945/1946). 141

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2013 | | pagina 39