Varia: herkenbaar stripfragment de Marrons waarbij De Lavaux betrokken is geweest. (www. bijzonderecollecties, uva. nt en www.geheugenvcmnederland.nl) Waterpasinstrument Huygens in NRC Handelsblad Constantijn en Christiaan Huygens, de natuurkundige, worden dit jaar geëerd met exposities in de Grote Kerk in Den Haag en in de UB Leiden. In de bijlage Boeken van NRC Handelsblad van 28 juni 2013 werden wel zes nieuwe edities over de familie Huygens besproken. Daarbij werd een prent met tekst opgenomen met als onderschrift: 'Waterpasinstrument ontworpen door Christiaan Huygens voor Louis XIV in 1628Twee koloimnen eerder stond toch dat deze zoon Huygens leefde van 1629- 1695. Volgens het boek 'De Landmeter...' van Pouls, die alleen het instrument zelf afbeeldde, publiceerde Christiaan Huygens deze uitvinding in 1680. Dat klopt beter, ook met Louis XIV. (Wikipedia.org: 'De wateipas is uitgevonden door de Franse natuurkundige en schrijver Melchisédec of Melchisédech Thévenot. Hij was rijk en had goede connecties. Later kwam hij in dienst van Lodewijk XIV. Uit zijn correspondentie met Christiaan Huygens blijkt dat hij zijn uitvinding deed enige tijd voor 2 februari 1661.') (Adri den Boer) Onlangs schafte ik voor een studie over de menselijke aspecten van grenzen een tweede lig stripboek aan met de nogal verwarrende geschiedenis van een jong, naïef en onervaren cartograaf (uit Rupelmonde, een familielid van de beroemde De Crerner; hij lijkt ook een beetje op een nog jonge Feijan Onneling), waarin naast veel ander moois op pagina 13 in deel 2 een zeer herkenbaar fragment! (zie pa gina hiernaast) Voor andere geïnteresseerden: Schuiten en Peeters, De onzichtbare grens, deel 1 (2002) en deel 2 (2004) van uitgever Caster man, wann aanbevolen, 14,75 per deel. René van der Schans 148 Door Christiaan Huygetis ontworpen waterpasinstmment (NRC Handelsblad, Boekenbijlage 28-6-2013)

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2013 | | pagina 46