Instrumenten op vlaggen Varia: tot op de millimeter! Varia: mooie straatnamen in Hoorn Getracht wordt om voor komende nummers vullingen te vinden met meetinstrumenten op vlaggen. Tips zijn welkom! Deze foto is van de heringebruikname van het opleidingsschip Kaatje (1935) uit Amsterdam in de tuin van de Enkhuizer Zeevaartschool. In 2002 werden met de onthulling van een plaquette door het hijsen van de schoolvlag de behoudsacties van dat schip bekroond. Zie verder www.ezs.nl. In de polder Wildeveenen in Moerkapelle werd een boerderij met toen de naam Dijkzigt in 1823 verkocht aan mr. Isaac Nicolaas Johan van Mierop, grifher van het Vredegerecht te Rotterdam. Inmiddels werd de grootte van de landerijen in decimale maten opgegeven, zij het met Hollandse benamingen. 'Uit de akte blijkt de grootte tot op de millimeter bekend te zijn. Het doet wel wat belachelijk aan als men leest: 'te zamen groot twee en veertig bunders. zes en twintig roeden, vijf en zeventig ellen, drie en tachtig duimen en twee en twintig stre pen, gelijk staande met negen en veertig mer- gen, drie honderd een en tachtig roeden en tien voeten oude landmaat.aldus bijna 25 jaar geleden een auteur (zelf medisch specialist). W, Paul, Doelwijk, voorheen Dijkzigt, in: Verleden Tijdschrift stichting Oud Zeven- huizen-Moerkapelle, september 1990 In nummer 2010-1 zijn onder de kop Varia: 'Landmeetkundigen, intellectuelen en cartografen' Hoomse vernoemingen in straatnamen uit 2009 doorgegeven. In het plan Bangert en Oosterpolder in Zwaag (sinds 1979 gem. Hoorn) werden in fase 3 straten vernoemd naar het landmetersgereedschap Meetketting, Hollandse Cirkel en Jacobsstaf en in fase 4b naar 'Landmeetkundigen, intellectuelen en cartografen'. Zie voor het hele lijstje nummer 2010-1 of www.bangertenoosterpolder.nl. De uitvinder van de Hollandse Cirkel Jan Dou zit er natuurlijk bij. Ondanks die mooie namen duurde realisatie door de bouwcrisis langer dan gedacht. De Jacobsstaf is deels bewoond en aan de Meetketting staat een enorme multifunctionele accomodatie (De Kreek), maar de Hollandse Cirkel heeft het meest onder de crisis te lijden en ligt nog braak. Bordjes met Hollandse Cirkel mankeren helaas in deze zomer ook nog, maar de straatnaam komt voorbarig al wel voor op kaarten met ook plantopografie, al staat dat laatste er niet bij. (Adri den Boer) NB De eerst toegezonden donateursfoto van een bordje van de Hollandse Cirkel wordt graag geplaatst! 150

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2013 | | pagina 48