Christopher Becker (1805-1890), grondlegger van de 19de-eeuwse Arnlremse instrumentmakersnijverheid Wie in 20ste-eeuws Geodetisch Nederland voorkeur gaf aan Nederlands fabrikaat ging naar De Koningh in Arnhem. Gerrit, zoon van ingenieur-verificateur J.J. de Koningh, had zich daar kort na de eeuwwisseling gevestigd als instrumentmaker en zich daarbij gespecialiseerd in het ontwerp en de bouw van landmeetkundige instrumenten. Daarbij kreeg hij dadelijk morele steun van de Delftse hoogleraar H.J. Heuvelink en later van diens opvolger W. Scliennerhom. In samenwerking met laatstgenoemde gaf hij uitwerking aan diens ideeën voor fotogrammetrische instrumenten. Met op de praktijk toegesneden modellen leverde De Koningh waterpasinstrmnenten en theodolieten voor gebruik in de weg- en waterbouw, de landinrichting, de mijnbouw of kadastraal meetwerk.1 Toen Gerrit de Koningh na een vakopleiding in België, Rotterdam, Utrecht en Bonn in Arnhem neerstreek, wist of vond hij daar een instrumentmakersnijverheid die betere tijden had gekend. Het door Berend Holsboer in 1867 opgezette en jarenlang succesvolle bedrijf moest na zijn overlijden in 1895 staande worden gehouden door zijn weduwe en enige, zakelijk minder ambitieuze, zoon;2 de eertijds landelijk toonaangevende Koninklijke Becker Buddingh kampte bij gebrek aan natuurlijke opvolging van de bejaarde eigenaar/directeur Jan J. Buddingh met zijn voortbestaan.3 Voor De Koningh een gat in de markt, die zestig jaar daarvóór door Christopher Becker in Arnhem was ontsloten. Met nadruk op dit laatste is het navolgende een schets van het leven van deze in dat opzicht ook geodetisch gedenkwaardige ondernemer. "Mijn vriend de heer mechanicus C. Becker" (professor S. Stratingh te Groningen) Christopher Becker werd op 28 september 1805 op de hoeve Eggehöm onder Filsum in Oost-Friesland geboren als oudste zoon van de meester-timmennan en werktuigkundige (mechanicus) Folkert Christophers Becker en diens vrouw Hille Ubben. Getuige een bank die vooraan in de Sankt Pauluskirche te Filsum hun namen draagt, waren zijn ouders notabele prof. dr. if. Leen Aardoom C- Beckers signatuur op door hem te Groningen vervaardigde dynamo (coll. Utiiversiteits Museum Groningen) 1 P. de Koningh, "De Koningh, een identiteit in de geschiedenis van de Nederlandse geodesie", De Hollandse Cirkel 4 (2002), nr. 1, p. 5-9 2 L. Aardoom, "Berend Holsboer (1832-1895), Arnhems fabrikant van fysische en mathematische instrumenten, mechanicus te Arnhem", Geo-info 7 (2010), nr. 11/12, p. 10-15 3 Idem, "Jan Jurriën Buddingh (1832-1905), te verschijnen in De Hollandse Cirkel 13 (2013), nr. 4 106

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2013 | | pagina 4