En dan is er een 'navigatiegids' voor het zoeken en navigeren door alle documenten, met niet minder dan negen types knoppen voor onderlinge verwijzingen. De hoofdtekst zelf is zeer omvangrijk: zij bestaat uit 1144 artikelen, en beslaat (opgenomen in de oorspronkelijk regelval en paginering) 336 pagina's. De 5 pagina's grote inhoudsopgave is ingedeeld in 15 titels, daarvan nr. IV (=4) 'Landmeting' op zijn beurt 17 hoofdstukken. Tot slot volgt een uitvoerig register van zakelijke begrippen, met verwijzing naar de artikelnummers. De tekst en de modellen zijn een schatkamer van de bestuurlijke en ambtelijke cultuur en praktijk in die tijd, waarin toch veel herkenbaar is voor de hedendaagse deskundige. De visie en ambitie van de opstellers van dit werk, de basis van het perceelsgewijze kadaster waaraan ook Nederland (en het landmeetkundige vakgebied zo veel te danken heeft, wordt eigenlijk wel treffend verwoord in de laatste zin van het laatste artikel, een soort slotwoord dus: "men zal op het ene blad den inhoud en op het neven-blad de taxatiealle soorten van eigendommen en van iedere soort van bebouwing kunnen vinden, eerstelijk van iedere gemeente, vervolgens van ieder kanton, daarna van ieder arrondissement, eindelijk van ieder departement, en ten laatste van het gehele Rijk; dit zal het groote plattegrond-boek van Frankrijk zijn. Met deze dvd-uitgave heeft René van der Schans zich weer eens gepresenteerd als de bedenker van zeer originele projecten op geografisch-historisch gebied. Zijn selectie van aanvullende documenten plaatst dit monumentale werk van de napoleontische tijd in een tijdlijn: een 17e-eeuwse voorloper in Rotterdam; de RM van 1811/1812; het organiseren van de kadastrale bij houding vanaf 1830; de publieke en professionele belangstelling rond 1900 en in de recente tijd. Het werk is fraai uitgevoerd met, zoals we van deze auteur gewend zijn, grote aandacht voor de grafische en typografische vonngeving. Alleen al daarom een genoegen om te lezen en te gebruiken Nelleke IJsenagger, Meetketting: maat nemen in koningsroeden, in: Historisch Tijdschrift Fryslan, nummer van juli 2013, p. 8/9, uitgave Koninklijk Fries Genootschap voor Geschiedenis en Cultuur, losse nummers bij boek- en tijdschriftenwinkels in Friesland 4,95. Dit themanummer 'Ons Museum' gaat over het sinds het jaar 2000 onstuimige Fries Museum. De intro op de website van het tijdschrift bevat een mooie passage: 'In deze Fryslan enkele artikelen die het museum van verschillende kanten belichten: een bezoekverslag van Reinder Brolsma van een dikke eeuw geleden, een mooi voorbeeld uit de Topografische Atlas, plus een vergeten verhaal over een ooit alledaags meetinstrument.De tenn 'Meetkettingen verklaard' haalde terecht ook de omslag. De schrijfster van het artikel is collectieconservator bij het museum én dankt dhr H. Holsbrink voor medewerking en informatie. Het artikel opent met een paginabrede foto van een weer glimmende ketting. Een roestige ketting van een meter Herman Quee 153

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2013 | | pagina 51