Caert-Thresoor 2013-1 en 2 of twintig kwam onlangs boven water bij een zoektocht van het Fries Museum en Archeologisch Steunpunt De Aerden Plaats naar een meetinstrument uit Het Bildt. Ooit was de ketting misschien gepresenteerd, maar daarna uitgeleend en enigszins in de vergetelheid geraakt als interessant object aldus de start van liet artikel. Ten onrechte natuurlijk voor de typisch Friese koningsroede, zo vindt men nu. De ketting zal vanaf september te zien zijn in het nieuwe Fries Museum in een tentoonstellingsonderdeel over dijken. Gememoreerd wordt uiteraard het fenomeen van de lokale maten en daarbij prijken plaatjes van de meetkettingen die sinds 1996 weer aan de kerk van Easterlittens hangen. (Andere foto's hiervan stonden al in DHC 2008-1, al schreef Henk Holsbrink voor ons over Oosterlittens.) Een literatuurlijstje achteraan onder de kop 'Meer weten?' bevat drie werken. Twee daarvan zijn de bijdragen 'Landmessem aff der Bilde' van Henk Holsbrink in DHC 2003-2 en 3. DHC-lezers komen dus uit de bijdrage van Nelleke IJsenagger niet meer te weten, maar kunnen wel trots zijn op de rol van hun blad. Henk Holsbrink zij gefeliciteerd met deze vergroting van zijn 'citatie-index'! Het is bekend: gebruik van citatie-indices is niet zonder kritiek. De 'gevaarlijke tekortkoming' dat ze bevooroordeeld zijn ten gunste van tijdschrifttitels met een hoge oplage gaat hier echter niet op! Itlri den Boer Uitgave 2013-1 van het tijdschrift Caert-Thresoor bevat onder meer de volgende bijdragen: De eerste wandkaart van de Zeven Provinciën uit 1651: Als 'Stoel des Oorlogs' heruitgegeven bij Covens Mortier omstreeks 1740, door Jan Wemer, De Deventer mappa mundi uit de twaalfde of dertiende eeuw, door Minne Venema; Kritiek op een zeventiende-eeuwse kaart van Romeins Nederland: Een onbekende brief van Buchelius aan de historicus Miraeus; Walcheren 1945: Een komische kaart van een overstroming, door Peter van der Krogt. Verder wordt de rubriek Kaartencollecties in Nederland voortgezet met die van het Maritiem Museum Rotterdam. Uitgave 2013-2 bevat onder meer de volgende bijdragen: Metrische analyse van de Gelderlandkaart van Jacob van Deventer, door Peter Meuren Ortelius' Brittenburg, door Marcel van den Broecke; Hulpbehoevende hulpkaarten, door René van der Schans;? Twee schatkaarten van de Sint-Luciabaai op Madagaskar - Een invitatie van vier eeuwen terug, door Eduard van Breen. Verder wordt de rubriek Kaartencollecties in Nederland voortgezet met die van het Stadsarchief Amsterdam. Ook is een In Memoriam opgenomen van de geodeet Peter Mekelenkamp (1951-2013), jaren docent en onderzoeker Kartografie aan de Universiteit Utrecht. Algemene infonnatie: www.caert.thresoor.nl. 154

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2013 | | pagina 52