olunm: afgeschreven BZK 2012 Zoals al is verklapt in het vorige nummer kreeg ik vanuit het Erfgoedhuis Zuid-Holland het lustrumboek Snel lias 1970-1975. Het was net het seriedeel dat ik nog niet had en het telt 293 pagina's plus die met advertenties, Pas na het gratis thuisbezorgd geschenk keek ik of het ook op internet te koop stond: een antiquariaat in Bredevoort vraagt er 12 plus verzendkosten voor en dat gaf een fijn gevoel. Het Erfgoedhuis ZH was vanuit Den Haag door het voormalige departement van VROM met veel oud papier opgezadeld en kon daaruit selecteren. Stempels voorin dit werk getuigen nog steeds van de boekgeschiedenis van wat werd genummerd als 27E36 door de eigenaar: Rijksplanologische Dienst 's-Gravenhage Afgeschreven BZK 2012Die RPD zelf was in 2002 al afgeschreven en opgegaan in het Ruimtelijk Planbureau, sinds 2008 op zijn beurt weer afgedankt en herboren in het Planbureau voor de Leefomgeving. Intussen kon zelfs dit lustrumboek weg. Wat heet de gebruikssporen leken zich te beperken tot plak- en stempelwerk van generaties bibliothecarissen. (Komt meer voor, zelfs bij niet-lustramboeken!Hoe het bij de RPD kwam lijkt duidelijk. Ir. A. Dekker, van 1946-1952 geodesiestudent en vast Snelliuslid, werkte in 1975 bij de RPD als hoofd van de afdeling planningtechnieken en infonnatiesysternen en schreef in dit lustrumboek over 'Enkele ontwikkelingen in de ruimtelijke ordening'. Het boek is voorzien van een aantal pagina-aflopende foto's zonder bijschriften en zonder relatie met de artikelen ernaast. Ze zijn deels van het oude en deels van het nieuwe geodesiegebouw en dat zal het nageslacht nog wel weten te vinden. Wie de mannen op dergelijke foto's zijn moet echter maar op een los briefje worden toegevoegd m minstens het exemplaar in de DHC-bibliotheek. In de tekst is bij prof. De Haan zelfs een voetnoot nog goed leesbaar: 'Het zou overigens aanbeveling verdienen dat de verschillende soorten planologen eens zouden ophouden te menen dat de eigen disciplinaire uit de planologische valk bij uitstek is.Ir. P. J. Bakker van Landmeten en Kartografie van PW Amsterdam schreef over automatisering bij gemeenten ook nu behartenswaardige dingen! Van der Hoek schreef over Kanaalweg, ooit Nieuwe Singelweg, nummer 4 veel. Zelfs dat de Delftse bevolking op zondagmiddaguitstapjes naar het nieuwe geodésiegebouw ging kijken. Beheerder ir. I.E. Alberda schreef over het volgende nieuwe geodesiegebouw. Zelf besloot hij met: 'Er zullen zeker niet veel vergelijkbare geodetische instellingen op de wereld zijn die over zo 'n voortreffelijke huisvesting beschikken.Zoiets zegt ook totaal niets over voortbestaan. Pal ernaast in het boek staat een lied met de strofe 'Verhuizen naar de polder - dat is toch ki-ka-kolder'. Er was nog een plan geweest om het ITC ernaast te zetten ook! In een Ballade in B schreef H,L- Rogge van dat intussen Twentse ITC ook over het oude gebouw. Het eerste couplet luidt al: Beween met mij. Muze, '1 betreurde besluit, t Gebouw aan 't Kanaal te verlaten. Hef Nieuwe is klaar, wat derhalve beduidt, Dat bezwaren niet bijster veel baten. De huidige oud-coördinator Jan Ebbinge van DHC zat in deze lustrumboekcommissie en bij het Snelliusnieuws in het boek werd het afstuderen van de huidige DHC-voorzitter Herman Quee vernield. Dat laatste 'direct gevolgd door een excursie van het Snelliusvolk naar Londen, Cambridge en Southampton'. Pal daarnaast prijkt op p. 268 een foto van het ringbandenarchief van Snellius. Zou er een goede selectie zijn bewaard? Afgeschreven wordt er meer dan Snelliusboeken. Daarom tot slot een aanbod, zoals je maar tegen blijft komen op websites als tweedehands.nl: "Te koop mooie oude landmeter op houten statief. In werkende staat, Adri den Boer rumboek Snellius 1-ftïS j 156

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2013 | | pagina 54