ingezetenen.4 Zou Christopher vooral in het buitenland bekendheid krijgen, zijn jongere broers Ubbe Weerts (geb. 1811) enFolkert (geb. 1813) maakten naam in Duitsland, als koopman in Emden, respectievelijk orgelbouwer te Hannover. Na een leertijd bij zijn vader en elders in Duitsland, zocht Christopher zijn toekomst in Groningen.5 Daar in contact met de ondernemende hoogleraar S. Stratingh Ezn. (chemische technologie), die hem niet alleen als zijn medewerker maar ook als vriend betitelde, kreeg Becker de kans zijn kennis en vaardigheden te tonen. Te beginnen met het kopiëren van de 'hydro-oxygeen-microscoop', die door de Engelse scheikundige Jolm Thomas Cooper was bedacht, door de instrumentmaker William Cary was vormgegeven en in maart 1833 op een tentoonstelling in Londen veel belangstelling had getrokken;6 een toestel waarmee, gebruik makend van een in een oxyhydrogeenvlam fel oplichtend gloeiend kalksteen als lichtbron, op een scherm sterk (tot meer een miljoen maal) vergrote beelden konden worden geprojecteerd.7 Het tien jaar eerder ontdekte oxyhydrogeen- of kalklicht stond ook bekend als 'Drummond light', genoemd naar de militair ingenieur Thomas Drummond, die het omstreeks 1825 al praktisch had toegepast bij de geodetische overbrugging van St. George's Kanaal tussen Wales en Ierland. Vennoedelijk als zelfstandig ondernemer zou Christopher Becker in de eerstvolgende jaren te Groningen zowel voor de hogeschool, als voor particulieren velerlei instrumenten maken: luchtpompen, verdeelmachines, slingers, heliostaten en balansen.8 In het bijzonder bewaart Museum Boerhaave te Leiden van hem een op 1830 gedateerde reversieslinger voor het meten van de versnelling van de zwaartekracht.9 In de jaren 1834-1835 zou hij echter, samenwerkend met prof. Stratingh, de meeste bekendheid krijgen door zijn bijdrage aan de bouw en ontwikkeling van een door stoomkracht bewogen voertuig voor 'gewone wegen' - een stoomwagen - als alternatief voor of aanvulling op plannen om het land Door Becker in opdracht van prof. Stratingh te Groningen gebouwde stoomwagen (via Willem Kooijmans uit Nationaal Archief, WCAMin. van Waterstaat: Kaarten- en tekeningenatvhief Impressie van de stoomwagen zonder overkapping) niet Stratingh en Becker tijdens hun proefritten in Groningen en omgeving (tekening Gerard Scholten, coll. Willem Kooijmans) 4 Hajo Jelden, "Zur Geschichte der Kirchengemeinde Fiisum". In: 750 Jahre Sankt-Paulus-Kirche in Filsum 1250-2000, Filsum 2000, p. 10-30 5 F.G. Groneman, "Twee Groningsche uitvindingen", Groningsche Volksalmanak 1898, Groningen 1897, p. 96-115 6 Journal de La Haye 15/3-1833 7 Al gem. Konst- en Letterbode 30/8-1833 en 28/2-1834 8 Maria Rooseboom, Bijdrage tot de geschiedenis der instrumentmakerskunst in de Noordelijke Nederlanden tot omstreeks 1840, Leiden 1950 9 www.museumboerhaave.nl (coll. nr. V 06969) 107

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2013 | | pagina 5