hand" doen vervaardigen van prccisicbalansen. daar waar de arrondissements-ijkers die nodig zouden hebben voor het verifiëren van precisiegewichten, zoals in gebraik bij goud- en zilversmeden. Het laatste punt was voor Lipkens aanleiding geweest om zijn minister toestemming te vragen voor een reis naar Groningen.18 Daar zou zich "een werkman" hebben gevestigd "over wiens bekwaamheid in het vak der constructie van wis- en natuurkundige instrumenten met veel lof door alle deskundigen die zijn werk kennen gesproken wordt". Deze werkman, "wiens naam Bekker is", had voor de Leidse hoogleraar natuur- en sterrenkunde P.J. Uylenbroek - vriend van Lipkens19 - al een balans met twee gewichten vervaardigd en hij maakte niet alleen essay(eurs)balansen, maar ook andere soorten weeg- en meetwerktuigen. In Groningen trof Lipkens "een buitengewoon bekwaam instrumentmaker", die weeg werktuigen vervaardigde waarvan de nauwkeurigheid gelijk, zo niet beter, was dan van wat in Londen, Parijs en elders in het buitenland werd geboden. En dat voor een zeer matige prijs.20 De eerste kennismaking was de opmaat voor een vruchtbaar contact, waarbij Lipkens werd verzekerd van de gewenste balansen en Becker gelegenheid kreeg de rijksoverheid in zijn klantenkring op te nemen. In de ervaren en gezaghebbende technicus Lipkens zag Becker de stimulerende kracht voor zijn onderneming, min of meer zoals prof. Stratingh hem in de jaren daarvoor voor het voetlicht had gebracht. In 1838 had Lipkens ook al ander werk voor Becker. In commissie met prof. Uylenbroek en de wiskundige R. Lobattto zou hij in augustus naar Parijs vertrekken voor de vergelijking van de Nederlandse kopie-standaarden voor lengte (de meter) en gewicht (de kilogram) met de officiële internationale standaarden. Wat de nieter betreft, was een comparator met meetmicroscopen daarbij onmisbaar en Becker kon die. nog net op tijd, in juli leveren; met de groeten aan prof. Uylenbroek en de mededeling dat diens heliostaat "al een stuk op den weg" was.21 Persoonlijk zou Uylenbroek niet veel meer aan de heliostaat hebben, want in november 1837 had lector F. Kaiser - later directeur van de Leidse sterrenwacht - het vak sterrenkunde al van de professor overgenomen. Gaandeweg zag Becker in de toenemende vraag naar precisiebalansen, zoals voor de ijk en de kantoren van waarborg, zeker bestaansmogelijkheden voor de toekomst, maar hij zou dan ook gelegenheid moeten hebben om gewone balansen voor kooplieden en apothekers te maken, zoals hij vroeger deze soort goedkope balansen voor "minder soort menschen" geleverd had. Daartoe behoefde hij niet alleen bescherming van zijn producten door octrooi, maar hij had voor de productie ook een ruimere werkplaats dan in de Oude Ebbingestraat nodig.22 Op Lipkens kon Door Becker vervaardigde precisiebalans (TU Delft Library, Bijzondere Collecties) 18 Nationaal Archief, Archief Lipkens (verder afgekort als NA Lipkensinv. nr. 28, brief 18/7-1837 Lipkens aan minister van Binnenlandse Zaken 19 Nieuw Nederlandsch Biografisch Woordenboek deel II, Leiden 1912, kol. 826 20 NA Lipkens, inv. nr. 32, brief 24/7-1837 minister van Binnenlandse Zaken aan Lipkens 21 Idem, brief 12/7-1838 Becker aan Lipkens 22 Idem, inv. nr. 4, brief 16/2-1840 Becker aan Lipkens 109

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2013 | | pagina 7