Het overlijden van Stratingh kan dus niet de aanleiding zijn geweest tot Beckers kennelijk ophanden zijnde verhuizing naar Arnhem. Hij was zeker al een jaar op zoek naar meer werkruimte en daar die in Groningen blijkbaar niet voorhanden was, zal het overlijden van zijn vrouw de doorslag hebben gegeven. Voor de landelijke afzet van balansen was het excentrisch gelegen Groningen, met haar gebrekkige verbindingen naar andere delen van het land, ook niet de uitgelezen plaats. Met bootverbindingen naar Rotterdam en Duitsland en de geplande Rhijnspoorweg naar Amsterdam bood Arnhem meer mogelijkheden voor uitbreiding van zijn bedrijf. Anders dan in westelijker gelegen steden - Utrecht, Amsterdam, Leiden, Delft en Dordrecht - kende Arnhem geen gevestigde instrumentmakersnijverheid en was concurrentie voorshands niet te vrezen. Becker rekenen: intusschen met achting en vriendschappelijke gevoelens, UwEd Dienstvaardigen Dienaar (w.g.) Lipkens",23 Met Arnhemse relaties een nieuwe toekomst Dat Becker in Groningen zonder personeel werkte lijkt onwaarschijnlijk en vrijwel zeker was de in 1807 eveneens in Oost- Friesland geboren J.F. Wilhelm Schierenbeck zijn belangrijkste medewerker. Van beroep "instmmentmakersknechf', deed deze op 14 januari 1841 te Groningen aangifte van het overlijden van Christopher Beckers 29-jarige echtgenote, Henriette Klaskea Penning op dinsdag 12 januari. Na een korte maar hevige ongesteldheid overleed een maand later, op 15 februari, ook professor Stratingh, Beckers vroegere opdrachtgever; een week nadat Becker op 8 februari zijn huis aan de Oude Ebbingestraat had verkocht.24 Kompas trivelleer-boussole 1841 met signatuur Becker (coll. Bedrijfsmuseum Kadaster) In 1841 door C. Becker geleverde nivelleer-bottssole (coll. Bedrijfsmuseum Kadaster) 23 Idem, brief 7/3-1840, Lipkens aan Becker 24 Groninger Archieven, Notarissen te Groningen, inv. nr. 139: not. JJ. de Sitter, 1841 akte 422 110

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2013 | | pagina 8