200 jaar landelijke vastgoedregistratie (4) Zacharias Klaasse 1951 Per 1 maart wordt voor het gebied van het Drostambt Elden het Nederlandse kadaster in gebruik gesteld. De kadastrale stukken bemsten bij het Kadaster te Arnhem (circulaire no. 3772). De beschikking van 23 juli, no. 97, regelt de opleiding voor het ambt van bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewijzen. Het geheel komt neer op een stage bij een bewaring van de hypotheken enz. 1952 Per 1 januari ressorteren de gemeenten Vlieland en Terschelling niet meer onder het Kadaster te Hoorn, maar onder het Kadaster te Leeuwarden. Er wordt een begin gemaakt met de vervaardiging van filmplans. Per 1 december treedt de wet in werking, houdende voorzieningen betreffende de splitsing van de eigendom van een gebouw in appartementen. 1953 Per 1 augustus wordt te Alkmaar ingesteld een bureau van de milverkavelingsdienst van het Kadaster. Op 7 augustus komt de Herverkavelingswet Noodgebiedentot stand (Stb. 444). Deze is van toepassing op (delen van) de eilanden Schouwen en Duiveland, Tholen en Zuid- Beveland. Per 1 december worden ingesteld bureaus van de milverkavelingsdienst van het Kadaster te Zierikzee en Sint Maartensdijk. 1954 Het bruto maandsalaris van de meetarbeiders van het Kadaster wordt vastgesteld op een bedrag van 213,38 tot maximaal 253,63. De Ruilverkavelingswet 1954, Stb. 510, komt tot stand en treedt op 15 februari 1955 in werking. 1955 Bij resolutie van 27 juli, no. 1, geeft de Staatssecretaris van Financiën richtlijnen voor de kadastrale boeking van een zakelijk recht als bedoeld in de Belemmeringenwet Privaatrecht. De overschrijving in de openbare registers van een strafarrest van het Gerechtshof te Amsterdam, waarbij de nietigheid van een overdracht van onroerend goed wordt geconstateerd, mag niet worden geweigerd. In de kadastrale registratie mag geen terugboeking plaatsvinden op grond van dat arrest (resolutie van 16 augustus, no. 133). Een akte van splitsing van een gebouw in appartementen door de erfpachter, zonder dat van de toestemming van de bloot eigenaar blijkt, mag niet geweigerd worden om over te schrijven in de openbare registers. De Staatssecretaris van Financiën schrijft in zijn resolutie van 8 oktober, no. 69, dat artikel 638a, derde lid, B.W. niet voorschrijft dat bedoelde toestemming uit de akte van splitsing moet blijken en dat de lijdelijkheid van de bewaarder meebrengt dat hij de akte dient over te schrijven. 1956 De resolutie van 31 januari, Stcrt. no. 25 bepaalt dat Oostelijk Flevoland ressorteert onder het Kadaster te Zwolle. Akten in de Friese taal gesteld en die in de openbare registers moeten worden in- of overgeschreven, moeten zijn voorzien van een letterlijke vertaling in het Nederlands. De vertaling wordt in- of overgeschreven; het stuk in de Friese taal aangehecht (art. 8 van de wet van 11 mei, Stb. 242). De wet van 28 juni, Stb. 376, stelt de notariële akte verplicht bij de levering van onroerende goederen en de vestiging 174

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2013 | | pagina 20