Duiveland overgeschreven in de openbare registers. Dat is de start van een kadastrale registratie op kaartsysteem, dat overigens nooit landelijk is ingevoerd. 1964 De kantoren van het Kadaster te Winschoten (op 1 mei) en Amersfoort (op 1 november) worden opgeheven en gevoegd bij de kantoren te resp. Groningen en Utrecht. Op 3 juli biedt de Staatscommissie inzake het Kadaster haar eindrapport aan. Eerst op 1 januari 1992 wordt de Kadasterwet ingevoerd. 1965 De Wet en het Besluit kadastraal recht treden op 1 januari in werking, waarbij de kadastrale tarieven met gemiddeld 150% zijn verhoogd. De laatste tariefsverhoging dateert van 1922. De functie van beëdigd klerk vervalt; deze functionaris nam namens notarissen inzage in de hypothecaire registratie en verdiende daar veel geld mee. Er komt voor hen een afkoopregeling. Per 1 januari treedt de Instructie Hypotheken in werking. Het is een bundeling van nog actuele voorschriften betreffende de openbare registers. Het salaris van de meetarbeiders wordt niet meer door de hypotheekbewaarder uitbetaald, maar door het salarisbureau van de directies der Rijksbelastingen. Voor het gehele gebied van het Kadaster te Zierikzee is de kadastrale legger vervangen door een kaartsysteem, het zogenoemde "systeem Joosten", vergelijkbaar met het kaartsysteem dat rond 1927 is opgezet voor de kadastrale gemeente Borculo. Deze gemeente is toen hermeten na de stonnramp van 10 augustus 1925. Op de Afsluitdijk tussen de Stevinsluizen en de Lorentzsluizen is een 24 km lange basis gemeten die wordt verbonden aan het Nederlandse hoofddriehoeksnet. 1966 De tekenafdeling van het centraal teken- en opleidingsbureau van het Kadaster begint op 1 maart in het pand Talingweg 62 te Apeldoorn, later: Prof. Röntgenstraat 8. Per 1 juli wordt de scheepsboekhouding geconcentreerd op de kantoren van het Kadaster te Amsterdam, Dordrecht, 's-Gravcnhagc. Groningen en Rotterdam. Op grond van de Wet vernieuwing hypothecaire inschrijvingen 1964 moeten alle hypotheken en beslagen, ingeschreven tussen 1 januari 1879 en 1 juli 1948 opnieuw worden ingeschreven, als deze nog van kracht zijn. De herinschrijving moet gebeuren tussen 1 juli 1966 en 1 juli 1968. Het resultaat is dat van 1140 strekkende meter archiefruimte slechts enkele meters overblijven. Op 1 september wordt het Kadaster te Zierikzee gevoegd bij dat te Middelburg. Op 1 december neemt het Kadaster te Leiden intrek in het Centraal Belastinggebouw aan het Stationsplein 7. 1967 Op 1 april verhuist het centraal teken- en opleidingsbureau van het Kadaster naar Apeldoorn, Waltersingel 5. Alle bewaringen van de hypotheken en het kadaster zijn nu voorzien van een Rank- Xerox reproductieapparaat, ten behoeve van het vervaardigen van kadastrale uittreksels. Het rangenstelsel wordt gewijzigd; landmeter wordt ingenieur en tekenaar wordt adjunct-landmeetkundig ambtenaar. Voor het microfotograferen van de openbare registers zijn 3,7 min. opnamen gemaakt. Eind dit j aar wordt een studie begonnen naar de automatisering van de kadastrale boekhouding. 1968 De Kadasterkantoren te Almelo, Assen, Breda en Eindhoven worden gehuisvest in centrale belastinggebouwen. Er wordt begonnen met de bouw van een centraal Kadastergebouw in Apeldoorn, Waltersingel. 1969 Ir. M.J. te Nuyl (1916) wordt directeur Kadaster en Hypotheken aan het Departement van Financiën. De genoemde directie Kadaster en Hypotheken verhuist op 5 maart naar President Kennedy laan 15 te 's-Gravenliage. 177

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2013 | | pagina 23