1976 Per 1 mei is de reorganisatie van het Kadaster voltooid. 53 regionale eenheden zijn daarmee teruggebracht tot 11 directies. In mei worden de dienstonderdelen van het Kadaster in Nijmegen en Zutphen geconcentreerd in Arnhem. 1977 De infonnatieanalyse voor de automati sering van de kadastrale boekhouding is voltooid, evenals een prototype. In Zeeland, waar de automatisering zal starten, is begon nen met de begeleiding en voorlichting van de medewerkers. Op de afdelingen Bewaring en Juridische Zaken worden de afdelingen Kadaster en Hypotheken vervangen door de bureaus Acceptatie, Mutatie en Informatie. 1978 Ir.drs. H. A.L. Dekker wordt hoofddirecteur van het Kadaster en de Openbare Registers, als opvolger van ir. M. J. te Nuyl. Er komen tafelcomputers als hulpmiddel voor landmeetkundige werkzaamheden, uitgerust met een coördinatenlezer, een grafisch beeldscherm, een diskette voor gegevensopslag en een afdrukeenlieid. De gegevens van 25 kadastrale gemeenten in Zeeland zijn opgenomen in een geautomatiseerd gegevensbestand. De ruilverkavelingsadministratie van het Kadaster is verder geautomatiseerd: de akte van toedeling wordt rechtstreeks vanuit de toedelingsbestanden aangemaakt. Van de grootschalige basiskaart van Nederland zijn 1500 kaarten gereed, 3000 in bewerking en 5000 in voorbereiding. 1979 Per 1 maart is de comptabele administratie geautomatiseerd. In juni wordt bij het Kadaster te Roermond begonnen met de automatisering van de algemene naamwijzer Hypotheken nr. 5; 360.000 kaartjes worden op magneetband gezet. Per 1 juli worden de zakelijke rechten, bedoeld in de Belemmeringenwet Privaatrecht, tenaamgesteld en opgemeten. zoals bijv. bij het recht van opstal gebeurt. Slechts 35% van het grondgebied is afgebeeld op kadastrale kaarten in het coördinatensysteem van de Rijksdriehoeksmeting. In de kadastrale boekhouding worden geen gegevens meer opgenomen over de grondbelasting, omdat de heffing daarvan per 1 januari is beëindigd. Nog ongekadastreerd gebied, zoals wegen, waterlopen en meren (o.a. het IJsselmeer) worden gekadastreerd. Vroeger waren deze onroerende zaken voor de grondbelasting niet interessant en werden daarom niet opgemeten. Het aantal overgeschreven akten daalt met 16%, het aantal ingeschreven hypotheken met 20%. 1980 Gegevens uit successiememories worden niet meer in de kadastrale boekhouding vermeld, behalve de datum van overlijden. Genoemde memories zijn niet voldoende volledig en betrouwbaar gebleken. De kantoren van het Kadaster zijn nu voor het publiek geopend van 9-15 uur. Voorheen waren zij tijdens de lunchpauze gesloten. Het ambtshalve wijzigen van de tenaamstelling in de kadastrale boekhouding om oninbare aanslagen van de grondbelasting te voorkómen, vervalt. Het Kadaster publiceert de prijs ontwikkeling van particuliere woningen. De jaarlijkse verstrekking van kadastrale gegevens aan gemeenten en waterschappen vond voor 24 kadastrale gemeenten plaats via het systeem Automatisering Kadastrale Registratie. 1981 De Ministerraad gaat in mei akkoord met de ontwerp-Kadasterwet. De kadastrale tarieven worden met 16% verhoogd. De Waddenzee is gekadastreerd. De oorspronkelijke minuutplans worden overgebracht naar het Rijksarchief. De kantoren van het Kadaster te Amsterdam, 's-Gravenhage en Rotterdam 180

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2013 | | pagina 26