1985 De Ministerraad besluit tot een vorm van privatisering van het Kadaster: een grotere uitbesteding van meetwerk ter grootte van 250 arbeidsplaatsen. De ontwikkeling van meettechnieken is spectaculair: oriëntatie op satellieten. Het Kadaster te Amsterdam houdt een proef met informatieverstrekking via telefax. Op 15 oktober wordt de Landinrichtingswet van kracht, die de louter agrarische doelstelling van de Ruilverkavelingswet 1954 niet meer kent. 1986 De telefax lijkt tot meer verzoeken om infonnatie te leiden. Er is een toename van 51%. In een Tilburgs notariskantoor wordt een proef genomen met een tenninalverbinding met het AKR-systeem. De ruilverkaveling "Wolfaartsdijk" wordt in 3 jaar afgerond. 1987 In december schaft het Kadaster 3 GPS- satellietontvangers aan. 40% van de gegevens uit de kadastrale registratie is geconverteerd naar de geautomatiseerde registratie, tegen 19% eind 1986. 40.800 ha oppervlakte is geconverteerd naar de digitale kadastrale kaart. 1988 In dat jaar is 33.200 ha oppervlakte geconverteerd naar de digitale kadastrale kaart. 60% van de kadastrale percelen is opgenomen in de geautomatiseerde kadastrale registratie; begonnen is met de toevoeging van de hypothecaire gegevens. De geautomatiseerde kadastrale kaart is officieel in gebruik genomen. 1989 Dit jaar staat in het teken van afslanking, herstructurering, kostendekkendheid en het ontwikkelen van een nieuwe strategie die inspeelt op de "informatiemaatschappij**, De parlementaire behandeling van de Kadasterwet is afgerond. Staatssecretaris Heenna van VROM zegt in een interview over een eventuele verzelfstandiging van het Kadaster: "We moeten er serieus over nadenken en praten en de eerste stappen zetten tijdens deze kabinetsperiode". De inkomsten van het Kadaster zijn 342 min., de uitgaven 312 min. en de afdracht aan het Ministerie van VROM 30 min. 1990 De automatisering van de kadastrale registratie komt gereed. Op 23 april bezegelt Staatssecretaris Heenna van VROM deze voltooiing door bij het Kadaster in Arnhem AKR als ingevoerd te verklaren. De eerste fase van de automatisering van de hypothecaire registratie (verwijzing van perceel naar hypotheekakte) is operationeel. Medewerkers van de Rijksdriehoeksmeting verrichten metingen in Costa Rica voor een nieuw driehoeksnet voor dat land. Aan het eind van het jaar blijken grote financiële problemen. Daarom is een aanzet gegeven tot een ondernemingsplan met een looptijd tot 1997. 1991 Het kabinet besluit op 15 november tot verzelfstandiging van het Kadaster. Voor 35% van het land is de Grootschalige Basiskaart van Nederland vervaardigd. 1992 Op 1 januari treedt de Kadasterwet in werking. In januari wordt de eerste aansluiting op het Kadaster Netwerk bij een notaris geopend door Staatssecretaris Heenna van VROM. 1993 Het Kadaster en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten ondertekenen een convenant waarin samenwerking op het gebied van vastgoedinfonnatie wordt vastgelegd. De 500e externe aansluiting op het Kadaster Netwerk wordt in gebruik genomen. De overdrachten van onroerende zaken nemen met 15% toe en de hypotheken met 30%. 182

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2013 | | pagina 28