1994 Per 1 mei treedt de Organisatiewet Kadaster in werking en daarmee is het Kadaster een zelfstandig bestuursorgaan (ZBO), met een Raad van Bestuur en een Raad van Toezicht. De Raad van Bestuur bestaat uit mr. J. W. J. Besemer, ir. J. La huis en mr. H.G.J.M. Beckers; de Raad van Toezicht wordt gevormd door drs. W.T. van Gelder, prof. dr. W. Albeda, drs. W. Griffioen, mr. J. Mentink en prof. ir. P. A. Tas. De voorzitter van de Gebruikersraad van het Kadaster is mr. J.T. Anema. Per 1 mei is de registratie voor schepen geautomatiseerd. Het aantal arbeidsplaatsen bij het Kadaster daalt van 2430 naar 2260. 1995 De kadastrale tarieven worden per 1 januari met 15% verlaagd en per 1 augustus met 30%. De provincies en de vier grote steden moeten besluiten over bodemverontreiniging bij het Kadaster laten registreren op grond van de Wet bodembescherming. In een pilotproject zijn zeven soorten publiekrechtelijke beperkingen opgenomen in de kadastrale registratie. Het aantal aansluitingen op het Kadaster Netwerk is 1500. Het geautomatiseerde systeem Hypotheken is gereed. 1996 De bewaarders van het kadaster en de openbare registers worden allen bij het hoofdkantoor van het Kadaster in Apeldoorn geplaatst. Inschrijving in de openbare registers wordt mogelijk van koopovereenkomsten en koopopties die voorrang hebben op het voorkeursrecht van de gemeente. De kadastrale registratie is gekoppeld aan de Gemeentelijke Basis Administratie voor persoonsgegevens. De nieuwe Handleiding voor de Technische Werkzaamheden voor het Kadaster verschijnt. Het Global Positioning Systeem (GPS; een Amerikaans satelliet plaatsbepalingsysteem) wordt door de RD gebruikt. Het Kadaster richt Kadata B.V. op voor het verrichten van marktactiviteiten. 1997 Toegankelijkheid van overheidsinfonuatie is een belangrijk politiek item. Er zijn proeven met een geïntegreerde vastgoedbalie bij gemeenten. De kadastrale kaart is nagenoeg geheel gedigitaliseerd. Er zijn ruim 3000 externe aansluitingen op het Kadaster Netwerk. Het GPS-kemnet van 415 punten is voltooid. 1998 De verzelfstandiging van het Kadaster is geëvalueerd; de conclusie luidt: geslaagd. De kadastrale tarieven worden per 1 oktober met gemiddeld 25% verlaagd. Op grond van een tijdelijke regeling 183 De HTW's uit 1902 en 1996 (zie jaar 1996)

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2013 | | pagina 29