het punt C langs de middelloodlijn en vinden dan het middelpunt van de omgeschreven cirkel van de gemeten hoek. Dat doen we ook voor de tweede hoek (op de andere middelloodlijn) en vinden (door de stukjes cirkels te tekenen) dan een snijpunt als positie van de sloep op Proportielimaal in natnra meetpunt (snellius) met volgnummer 1: en zo verder totdat alle posities in het constructieblad zijn aangebracht. Om de verwerking van de lodinggegevens compleet te maken moet de echoloodrol (op alle snelliuspunten, maar ook interpolerend daartussen) worden afgelezen en daarop moet de correctie voor het getij worden toegepast. Dat is de stap van het constructieblad naar het minuutblad (op dezelfde schaal) waarop alle dieptecijfers komen te staan. Met de handtekening van de coimnandant wordt dat opgezonden naar Den Haag. Dat gaat de basis vormen voor het gedeelte van de zeekaart waarvoor deze opneming bedoeld is. Dat is het werk voor de cartograaf op het bureau hydrografie en valt dus buiten het bestek van dit artikel. Slot De meeste informatie van dit artikel is ook te vinden in het boek "Toppi's in de tropen" door kapitein-ter-zee b.d. H.N.B. Roels, in 2004 uitgegeven bij De Bataafse Leeuw Instituut voor Maritieme Historie waarin een bijdrage is toegevoegd door schout-bij-nacht b.d. J.C. Kreffer met de titel: "Hydrografie in een noten dop" (nog steeds te koop en zeer lezenswaard). Het is naar mijn mening goed om nog eens de aandacht te vestigen op de tijd dat het ter- restrisch opnemingswerk zowel in de tropen als in gematigde streken nog de standaard was, waar we tegenwoordig meestal onze toevlucht nemen tot de elektronische plaatsbepalings methode. proportieliniaal ("de tang") met de benen zo wijd dat de afstand AC op het constructieblad tussen de passer wordt gepast op de 500 markering van de tang. De tang is eigenlijk alleen maar een middel om verhoudingen te bepalen, gemaakt van messing, vrij zwaar, in het draaipunt zeer kwetsbaar en moet met veel zorg worden behandeld en na gebruik opgeborgen in een speciale kist (zie foto voor liniaal in natura). De schematische figuur geeft de tang weer met twee soorten verdelingen. In werkelijkheid is de linkerkant de vorm waannee wij werken, de rechterkant is de afbeelding van de achterzijde. We passen de opgezochte waarde "cotangens Pmportieliniaal x 500" (gemeten op Schip III Schip Schip II Gemeten hoek a 58°32'. cot a 61.2 306.0 100 500 Het vinden van het middelpunt van die cirkel (MP) met behulp van de cotangententafel schematisch de tang af vanaf 189

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2013 | | pagina 35