Varia: leesfout in Dordrecht DORDRECHT 'Ongeveer zo moeten de landmeetkundige metingen op het Eiland van Dordrecht er ook uit hebben gezien." Dat stond op een expositie op het tekstplaatje bij de 'kaart van enige stukken land aan de Achterweg in Mijnsherenland' van naar erbij stond H. Bestebroer uit 1752. Het was op de tentoonstelling 'Dordrecht op de kaart' van 9 juni tot 6 oktober 2013 in het Dordrechts Museum (aangekondigd in DHC 2013- 3). De naamH. Bestebroerwas ontleend aan de beschrijving van het Regionaal Archief Dordrecht en komt niet voor in de landmetersadmissies van Muller en Zandvliet. Persoonlijk lees ik op de kaart in het middenkader: '...Door mij Leermr der meetkonst en Arnoldus van der Burgh geadmitteert Landmeter - F. BestebroerVan der Burgh uit Prinsenland (tot 1997 was er de gemeente Dinteloord en Prinsenland) werd op 1 februari 1752 door het Hof geadmitteerd. Zijn leenneester F. Bestebroer uit Welland (Schouwen) was dat al op 24 april 1754. Zou de met meetkruis afgebeelde landmeter de recent geslaagde Van der Burgh zijn? Dordrecht de Historische atlas van Dordrecht uit, waar in 35 kaarten het ontstaan van het eiland in beeld werd gebracht. Recent publiceerde Wim van Wijk bij Wbooks de Historische atlas van De Biesbosch. waarin hij beschrijft hoe het gebied dat eens de Groote Waard was zijn huidige aanzien kreeg. Het Biesboschmuseum had in 1998 al een overzichtstentoonstelling 'Biesbosch a la cartemaar dat hoefde er in het Dordrechts Museum niet bij te staan.... Vlak erbij hing op de expositie een reconstmctie van de kaart van de Groote Waard vóór 1421, uit 1641 envanPieter Floris van der Sallem, 'afkomstig uit een familie van landmeters', en hij was dat zelf ook. Verder hing er onder meer ook werk van de geadmitteerde landmeters J. Wapperom (1818) en A. Hansum (1836). Ruim 80 kaarten aangevuld met prenten, aquarellen, foto's en filmfragmenten vertelden over het ontstaan van de stad Dordrecht aan het water en de ontwikkeling van het omliggende gebied. De meeste kaarten kwamen uit het Regionaal Archief Dordrecht, onderdeel van het museum. Zo te zien kón het ook zonder de producten van de gecentraliseerde eenheidsstaat: Kadastrale kaarten, Rivierkaarten en Topografische kaarten. Aanleiding voor de mooie tentoonstelling was het verschijnen van twee publicaties. Uitgeverij Vantilt bracht in coproductie met het Regionaal Archief 199 OP DE KAART Adri den Boer Gespot langs de weg www.regionaalmvhiefdordrecht.nl

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2013 | | pagina 45