Voor u gelezen Henk Krijnen, Brieven naar de groene hel, ISBN: 9789057860935, Rolde 2013 (Servo, eigen beheer), 332p., 21.95 Eigenlijk had hij liever naar Tanzania willen gaan. waar zijn vriendin Gé in het missieziekenhuis was aangesteld, maar Shell had daar geen functie voor hem en dus(!) werd Nieuw Guinea (Irian Jaya) het werkterrein voor Henk als (geofysisch?) ingenieur. Dat ligt wel een heel eind uit elkaar! Dat brengt vele malen ingewikkelde reizen van Henk naar Tanzania met zich mee. Met behulp van uitgebreide briefwisseling en dagboekaantekeningen wordt verteld over beider belevenissen in de periode 1982 tot 1985. Voor ons als lezers van dit tijdschrift zou interessant kunnen zijn wat auteur Henk, als geofysicus, op het gebied van geodesie/hydrografie over zijn werkzaamheden in het exploratiegebied nabij de Mamberamorivier te vertellen heeft. Helaas valt dat nogal tegen: de poging om een dieptekaart te maken van de rivier mislukt, omdat hij niet over de goede instrumenten beschikt. Dat was een nogal primitief geknutsel. Is dat aan Henk te wijten of aan de stafvoorbereiding van de hele operatie? Na het inhuren van een gespecialiseerd bedrijf komt er toch nog wat voor elkaar. Dergelijke gebeurtenissen komen regelmatig in dit relaas terug. Ik krijg de indnik dat de leiding in Jakarta geen goed idee heeft gehad van de problematiek in zo'n afgelegen gebied waar een (nog) niet zo ervaren medewerker heen wordt gestuurd. Toch worden soms goede resultaten geboekt, bijvoorbeeld bij het meten van een zonsazimut met een theodoliet met roelofsprisma en tijdmeting, al wordt niet duidelijk hoe dat is gebeurd; het gebruik van het toen gangbare navy navigation satellite system (pas later opgevolgd door GPS) - de bijzondere aspecten worden meestal overgeslagen. Wel aardig is de beschrijving van een geïmproviseerde peilschaal van pvc-buis met daarin een piepschuim drijvertje aan een stok met centimeterverdeling. Die wordt afgelezen aan de hand van het stuk van de stok boven de pvc- buis. Misschien om de niet zo goed ingevoerde lezer niet te zeer te belasten. Dat geldt evenzeer ten aanzien van de werkwijzen van de positiebepaling van schotgaten ten behoeve van het seismische onderzoek, inrichting van meetposities voor speciale navigatiestations, de manier waarop de geometrische verbanden werden gerealiseerd. Het gebeurt allemaal wel, maar met de opsomming moeten we het doen. De belevenissen van Henk worden afgewisseld door de brieven van Gé. die daarin haar werkzaamheden als chef van het missieziekenhuis in Bukumbi in de buurt van Mwanza aan het Victoriameer beschrijft, en ook verdere belevenissen, zoals die kunnen 203

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2013 | | pagina 49