Land van verhalen voorkomen in een ontwikkelingsland, mislukkingen en blijdschap over successen. Beiden hebben tegen het einde een dramatische ervaring, die ik hier niet zal verklappen. Ze leven allebei nog! Mijn algemene indruk over dit boek is nogal dubieus. Het is in hoge mate een egodocument, beslist interessant voor familie en vrienden van de auteur, maar niet voor iedereen. Veel overdenkingen, nogal veel kleine gebeurtenissen en beschrijving van gevoelens houden wel de vaart in het betoog. Over de literaire waarde van het boek kan ik niet oordelen. Voor mensen met beperkte topografische kennis zou het plezierig zijn geweest als er een paar kaartjes zouden zijn toegevoegd, zowel van Nieuw-Guinea als van Tanzania. Er komen wel héél veel plaatsnamen voor in deze verhalen die niet iedereen bekend zullen voorkomen, en dan wordt de betekenis van die namen nogal schimmig. Zie overigens: www. brievennaardegroenehel. nl. de landmeter' over Jan van Scorel (1495-1562) en '3. Het verhaal van de abdis' over Elburg van Langerak (1506-1568). Aan de expositie leverden zij zeg maar de kaart van de bedijking van de Zijpe van 1552 en een kaartboek van 400 jaar oud. De paperback is een meer literair werk dan doorgaans in deze rubriek wordt besproken, maar ook het aanbevelen waard. Het slot van hoofdstuk 2 mag overhalen tot aanschaf: De landmeter zweeg opnieuw, maar bleef nog staan, met gevouwen handen en de koning fier aankijkend. 'En wat brengt u ons, meneer? vroeg deze. 'Ik breng u het vogelvluchtschilderij zei de landmeter. 'Dat schilderwerk is een belangrijke bron voor mijn verhaal. Verder brengen wij u kaartmateriaal van het drassige land, het plan dat de schilder vervaardigde voor een baggerschip, rekeningen die hij heeft bewaard. En verder uiteraard portretten en ander schilderwerk om u inzicht te geven in zijn meesterschap. 'U kunt gaan zitten zei de koning. De landmeter Een raamvertelling 011 Blokkct' Wigo van Gent Jan Blokker (jij, Land van verhalen. Een raamvertelling, ISBN: 9789-160036880, Amsterdam 2013 i.s.m. Nationaal Archief 176p., €17,95 Het Nationaal Archief heeft, mede dankzij sponsors en entreeheffing, de tentoonstelling 'Het geheugenpaleis - met je hoofd in archieven'. Elf grote en kleine verhalen nemen de bezoeker mee op een reis langs meer dan 1000 jaar Nederlandse geschiedenis. In samenwerking met Uitgeverij Balans verscheen bij zes verhalen uit de tentoonstelling een publicatie. Deze raamvertelling is er een van. Blokkers verhaal: Er was eens een koning die wijs en vredelievend regeerde over zijn omnetelijke rijk. Op een dag vond hij een bericht uit een ver land waarover weinig bekend was. De koning stuurde elf speciale gezanten naar het land, om hem meer nieuws te brengen. Tien lange jaren bleven ze weg, maar toen kwamen ze terug om te vertellen wat ze hadden aangetroffen. Hierin gaan '2. Het verhaal van 204

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2013 | | pagina 50