gehoorzaamde zonder dralen. De abdis had voor de Hervorming veel te redden. Een fragment uit haar verhaal: 'Onze collega de landmeter verrichtte een haast onmogelijk werk door in zeer korte tijd met niet dan beperkte middelen - hij had immers bij de grens zijn instrumentarium moeten inleveren - de uitgestrekte landen op te meten, te beschrijven en in te tekenen. Hij diende zich te verlaten op de grootte van zijn voet, de lengte van zijn pas en de breedte van zijn gestrekte armen.De vereerde landmeter komt ook in andere hoofdstukken voor, zoals in '4. Het verhaal van de filosoof'. "Uw kaartmateriaal, mevrouw, meneersprak hij tot de landmeter en de abdis, 'heeft ons hart verblijd en ons oog gestreeld. Meneer, u bent werkelijk een zeer bekwaam vakman. In hoofdstuk 13 blijkt dat de elf leden elk een kabinet met mooie spullen hadden. Het eerste was van de landmeter-schilder, die aan en voor zijn geldschieters een indruk wilde geven van zijn nieuwe polder. 'U hebt goed werk verricht zei de koning, en in de ogen van de landmeter kwamen tranen van geluk.In het boek staan afbeeldingen van ook de kaart van Van Scorel en van twee pagina's uit het kaartboek van het abdijbezit van Rijnsburg door Symon Aerntsz, Van Buningen. Er is een slothoofdstuk 14 met 'Verantwoording van feit en fictie' en daarmee is het zelfs voor ingenieurs een prachtboek! Adri den Boer Simon Garfield (vert. Tracey Drost-Plegt en Bert Meelker), Op de kaart - Hoe de wereld in kaart werd gebracht, ISBN: 9789057595714, Amsterdam 2013 (Podium), 496p., 25,00 'On the Map'. Onder die titel schreef de wetenschapsjournalist Simon Garfield "een bonte en liefdevolle geschiedenis van de cartografie". Dit volgens een recensie van de vertaling in De Volkskrant van 3 augustus 2013. Beginnende met de vermelding van de oudste kaart van China uit de 12de eeuw wordt al snel in de bespreking de problematiek van de kaartprojecties aangestipt. Uiteraard de vermelding van de Mercatorprojectie van 1559. die een ander doel diende dan de exacte weergave op schaal van de oppervlakten van de werelddelen. Dit met gevolg dat de inwoners van westerse landen opgroeiden met de gedachte dat Afrika flink wat kleiner was dan de werkelijkheid en Groenland flink wat groter. Simon Garfield noemde het voorbeeld van een tennisbal, die om plat te kunnen blijven liggen in het midden kleiner moet worden gemaakt en langs de randen wat groter. Het wereldbeeld dat door het gebruiken van de Mercatorkaarten ontstond kreeg ook een politiéke dimensie: "Rijke continenten werden groter afgebeeld en anne continenten kleiner", aldus Garfield. De Schot James Gall ontw ikkelde een eigen projectie, waarop deze Peters-Gallprojectie een groot uitgerekt Afrika weergaf en daarentegen Europa als kleiner werd afgebeeld. Garfield fonnuleerde het zo: "Een boek over kaarten is in wezen een boek over de ontwikkeling van de wereld." En wel om te beginnen met de prehistorie en om via de scheepvaart van de 16de eeuw 205

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2013 | | pagina 51