Landmeter van 20 meter Caert-Thresoor 2013-3 aan te landen bij de satellietnavigatie. Vanaf pioniers als Eratosthenes en Ptolemeus beschreef Garfield op geheel eigen wijze vanuit vele gezichtspunten de eeuwen door vervaardigde cartografische weergaven van de aarde. Hij noemde hierbij ook de reisgidsen van de vorige eeuw. waaronder 'Baedeker en Michel in*. In zekere zin eindigde zijn boek met de cartografie van de laatste wereldoorlog, waarbij detailkaarten belangrijke hulpmiddelen waren voor de militairen. Teneinde de militairen die deel zouden nemen aan de landingen in Normandië, Voor te bereiden op hun komst naar Frankrijk werd in Washington in 1944 de Michelingids van 1939 herdrukt. Daarna kwam het grote toerisme op gang en daannede ook een laatste gouden tijdperk van de papieren kaarten en de reisgidsen van die 20e eeuw. Want met de intrede van de digitale eeuw maakten de handgetekende en gedrukte plattegronden en kaarten plaats voor digitale kaarten en dat was dus het einde van reisgidsen en kaarten. Garfield wijdt aan het einde van zijn boek een apart hoofdstuk aan de satellietnavigatie met de opmerking: "De overwinning van de satellietnavigatie gaat ten koste van het gevoel voor geografie, geschiedenis menselijke communicatie en het gevoel van verbondenheid met de wereld om ons heen." We laten zijn woorden voor wat ze zijn. Maar in de recensie van zijn boek in De Volkskrant werd niets venneld over de meetkundige grondslag van de kaartvervaardiging, laat staan over nieuwe ontwikkelingen als satellietgeodesie. Is het wellicht aanbevelenswaardig het boek zelf toch te gaan lezen en na te gaan of de auteur wél heeft beschreven dat geodetische werkzaamheden altijd voorafgaan aan het maken van kaarten? Henk Holsbrink 'Landmeter met twee bronzen handvaten; heeft een lengte van 20 meter/ Dat is de beschrijving van een meetband in de collectie van de Historische Vereniging Hardenberg Museum. www. mijnstadmijndorp. nl/deelnemers? historische-vereniging-hardenberg-eof Uitgave 2013-3 van het tijdschrift Caert-Thresoor bevat onder meer de volgende bijdragen: De (onbetrouwbaarheid van de Topographische en Militaire Kaart, door Frans Scholten; Een specialist onder vele vakgenoten: David Reerigh en zijn 'superfijn' afgezette wandkaarten van Holland (1647), door Tmusje Goedings; Verder wordt de rubriek Kaartencollecties in Nederland voortgezet met die van het Stadsarchief en Athenaeumbibliotheek (SAB) Deventer. Algemene informatie: www.caert.thtvsoor.nl. 206

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2013 | | pagina 52