Reactie In DHC 2013-2, p. 83, zie ik in de rubriek Historisch nieuws een instrument afgebeeld en beschreven dat te vinden is bij het Nieuw Land Erfgoedcentrum te Lelystad. Volstaan werd met de aanduiding uit de vitrine: 'Grademneter'. In de Catalogus van het centrum komt het instrument als volgt voor: jn een houten kistje met de maten 46.5 x 11.8 x 3.3 cm een hoekmeter (met behulp van een passer). De koperen hoekmeter heeft een schaalverdeling tot 600. In gesloten toestand zijn hiervan de maten 43 x 5.8 cm. In de doos een stencil met de gebruiksaanwijzing. Daar heet het dus een "Hoekmeter (met behulp van een passer) Voor zover op de foto te zien is lijkt het er sterk op dat we hier te doen hebben met een instrument dat (althans in de wereld van de Dienst der Hydrografie) een "Proportieliniaal" wordt genoemd. Met dat instrument kun je (inderdaad m.b.v. een steekpasser) van een gegeven lijnstuk de lengteverhouding bepalen tot een ander lijnstuk. Of bij een gegeven lijnstuk hiervan nauwkeurig 'fracties' afpassen. (Overigens kunnen met sommige proportielinialen (Hydrografisch Opnemen 1950, p. 119) ook de koorden van hoeken tot 60 graden worden afgepast, die op een cirkelboog kunnen worden afgetekend, en zijn er in het verleden soortgelijke instrumenten gemaakt, waarmee - als een soort voorloper van de rekenliniaal - nog ingewikkelder dingen gedaan konden worden.) In hetzelfde nummer 2013-2 beeldde Wigo van Gent in een Reactie op p. 97 al zo'n proportieliniaal af en beschreef hij een gebruik daarvan. (In dit nummer opnieuw in zijn 'Sloeploden in de Oost'.) Een proportieliniaal zou ik nooit een hoekmeter of grademneter noemen, want het ding meet geen hoeken (hooguit de lengte van de koorde). Ik denk dat het centrum ook nog eens moet kijken naar de beschrijving en benaming van het instrument. Overigens ben ik wel benieuwd wat de (aanwezige) gebruiksaanwijzing hierover zegt. In de collectie instrumenten op de website van De Hollandse Cirkel kom ik de proportieliniaal nog niet tegen (of hij heeft een afwijkende naam??). Dat is op zichzelf wel een gemis. Op www.maritiemdigitaal.nl zijn er slechts twee treffers onder de spelfout 'proportielineaal'.... Hans Ferwerda (Ex nautisch cartograaf en hydrograafi 207

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2013 | | pagina 53