Jan Jurriën Buddingh 1832-1905), Arnhems fabrikant van fysische en mathematische instrumenten met de woorden: 'Beste Hendrik, landmeter, groot kaartenmaker, vrederechterNa het beeld werd ook een informatiebordje-op- paal onthuld, zoals de stichting er al meer plaatste op Verhees-locaties in Boxtel. De namaak-Verhees had kritiek: de cirkel kon niet draaien.... Tot slot werd massaal 'Lang zal hij leven' gezongen en kregen genodigden een 'geboortekaartje' vol infonnatie. Bij de opvolgende receptie in de school werd niet alleen een toast uitgebracht op Verhees, er werd ook nog een speciaal muziekstuk over hem ten gehore gebracht. De stichting zorgde in 2008 al op een rotonde in Boxtel voor het kunstwerk 'De maat der dingen'. Het is een meer dan vijf meter hoog passerkunstwerk met bovenin de beeltenis van de landmeter (DHC 2010-4, p. 156). Slot Naar Hendrik Verhees is niet alleen in Boxtel een laan vernoemd, maar al eerder in 1997 in Den Haag ook de Verheeskade. De stichting zorgde in 2007 al voor het boek 'Op de kaart gezet, Hendrik Verhees, politicus, kaartenmaker en waterstaatkundige 1744-1813 van Hans Pel (besproken in DHC 2007-4, p. 170). Op 11 oktober 2013 werd in museum MUBO van Ruud van Nooijen een tweede boek over hem gepresenteerd: 'Een bijzondere Brabander Hendrik Verhees 1744-1813, zijn leven, werk en tijdperk'. Het werd die avond nog voorafgegaan door een documentaire 'Een bijzondere Brabander Hendrik Verhees in een bijzondere tijd'. Verhees lijkt al met al de meest vereerde landmeter van Nederland. Tot nu toe natuurlijk! profdr.it: LeenAardoom Jan Jurriën Buddingh junior was de op 27 december 1832 geboren zoon van Jan Jurriën Buddingh senior, apotheker op De Grote Oord te Arnhem, en Antoinetta Anna Elisabeth Thomas. Zij hadden nog een ruim tien jaar oudere zoon. Jan Hendrik, die - voorbestemd om de zaak op termijn te kunnen overnemen en voortzetten - in 1842 het apothekersexamen aflegde en met wie Jan Jurriën senior in 1844 een vennootschap aanging. Voor diens jongere broers aanleiding om hun toekomst buitenshuis te zoeken, zeker voor Jan Jurriën junior, de jongste van de vijf, die zich rond 1847 meldde bij de plaatselijke, maar alom bekende, fabrikant van natuurkundige instrumenten Christopher Becker. Jan Jurriëns leeftijd- en misschien klasgenoot Berend Holsboer, zoon van schoenmaker Hendrik Holsboer uit de Bakkerstraat, had in Jan J. Buddinghs eerste werkomgeving, omstreeks 1865: fabriek (rechts) in C. Beckers tuin achter diens woonhuis (net buiten beeld) aan de Arnhemse Eusebiusbinnensingel (Beeldbank Gelders Archief Met dank aan mr. RJ. Holman, 'Gewichten en Maten Verzamelaars Vereniging'(GMW) en aan drs. A.S.I. van Schaik, Belasting Douane Museum te Rotterdam 162

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2013 | | pagina 8