Toelichting op tabel 1: Portolaan kaarten, gebaseerd op astronomische plaatsbepaling: het geografische definiëren van (zee)plaatsen ofwel primaire triangulatiepunten De combinatie sterrentafels, astronomische tijd en hoekmeetinstrumenten als astrolabia, kwadranten en torqueta, was een vast gegeven, ze hoorden bij elkaar. Hierbij gaf de stand van de zodiac, voor alle aardbewoners, de absolute tijd aan.10 Voor de Portolaankaarten gaven de oudste Italiaanse universiteiten de toon aan. Op hun beurt waren de Portolaankaarten sterk beïnvloed door de manuscripten van Ptolemaeus (ca. 150 na Chr.). De oudste vijf gedrukte edities van de Geographica van Ptolemaeus kwamen achtereenvolgens uit in Venetië 1475, in Bologna 1477, in Rome 1478 en tegelijk in Ulm en Florence 1482. De kwadratuur van de cirkel was al door de oude Griekse wiskundigen met passer en liniaal opgelost en voor het praktische gebruik bij de constructie van zeekaarten aangewend. Door de opkomende universiteiten werd de kwadratuur van de cirkel opnieuw onderzocht en in manuscripten, onder meer door Nicolaus Cusanus (1401-1464) uitvoerig beschreven.11 Deze voor die tijd indrukwekkende wiskundige aanpak van Cusanus geeft weliswaar geen aanknopingspunt met het construeren van zeekaarten, maar duidelijk is dat Cusanus' geschriften in de toemnalige universitaire wereld alom door zijn vakgenoten bestudeerd werden. 12 Zie tabel 1 regel Nümberg. Na Columbus zijn de Jezuïeten van doorslaggevende invloed geweest, die zich, met hun imiversitaire opleiding, al snel wereldwijd verspreidden en met name uitblonken in de vakken astronomie en wiskunde. De Rooms-Katholieke Kerk ondersteunde de ontdekkingsreizen van Portugal en Spanje.13 Doorgaans stapte er in de voetsporen van een Portugese of Spaanse ontdekkingsreiziger een missionaris aan wal, en na de vier oceaanoversteken van Columbus was dat een Jezuïet.14 Op het einde van de Middeleeuwen was de stad Nürnberg het astronomisch/wiskundig centrum van het grote Heilige Roomse Rijk ofwel het 8 Kolom 1Univ. Universiteit, hiervan waren er in Europa op het einde van de Middeleeuwen al ca. 80. Kolom 2: De chronologie van universiteiten is ontleend aan Hastings Rashdall, The Universities of Europe in the Middle ages, Oxford 1895 met nieuwe edities in 1987 en 2010. Kolom 4: Astron. astronomische. Duidelijk zichtbaar is de invloed van de Rooms-Katholieke Kerk, die uitwaaierde van Rome, hetVaticaan (zie de regels Venetië, Bologna en Padua) naar het Iberische schiereiland (zie de regels Toledo, Salamanca, Lissabon en Mallorca), en de rest van Europa: het Heilige Roomse Rijk met Wenen, Heidelberg, Leuven en Nürnberg als belangrijke wetenschappelijke centra. Regel ToledoRudolf uit Brugge was een Vlaming die Liberde com position e astroiabii, een belangrijk werk over astrolabia, schreef. Na de Alfonsinetafels (noot 8 en 18) schreef Hein rich Baten (ca 1290), een Duits astronoom in Venetië, De erroribus tabularum Alphonsine, ofwel een verbeterde versie hiervan, die hij berekende ten opzichte van de nulmeridiaan over Venetië. Regel Florence; Heinrich Hammer wordt ook genoemd Henricus Martellus Germanus, hij was in de periode 1480-1496 aan deze universiteit verbonden. Regel Leuven; De Nederlanden komen, met de universiteit van Leuven in 1425 (zie kolom 1,2 en 3 vet gedrukt) als astronomisch/ wiskundig kenniscentrum in het Europese universitaire circuit.^ 9 Robert Halleux, Geschiedenis der wetenschappen in België van de oudheid tot 1815,1998 10 Glen van Brum melen, Heavenly mathematics: the forgotten art of spherical trigonometry, 2012. De kern waar het hier om gaat is: "Spherical trigonometry was at the heart of astronomy and ocean-going navigation for two millennia" 11 E.W. Hobson, Squaring the circle, a history of the problem, 1913. Hierin is vooral hoofdstuk IV: "Ruler and compass constructions" van toepassing bij de constructie van zeekaarten. 12 Ma rco Böhlandt, Verborgene Zahl- Verborgener Gott. Mathematik und Natuurwissen im Denken des Nicolaus Cusanus (1401-1464). Uitgegeven in 2009 als no 58 in de serie Sudhoffs Archiv, Zeitschrift fur Wissenschaftsgeschichte. Vooral hoofdstuk 4: "Die Quadraturschriften"geeft in ruim 100 bladzijden de anno 1450 gebruikte wiskunde en de oplossing ervan, uitgevoerd met passer en liniaal. 13 Bailey W. Diffie, Foundations of the Portuguese Empire (1415-1580), 2nd ed. 1978. Vooral hoofdstuk 8: "Navigation, Portuguese Haven- Finding in the Ocean Sea"geeft details over de verschuiving van de astronomische plaatsbepalingen vanuit de Middellandse Zee naar de Atlantische Oceaan. 14 Ter ere van de vele Jezuïeten die hun sporen in de astronomie verdiend hebben zijn, met de huidige internationale naamgeving, nog steeds 35 maan kraters naar hen vernoemd.

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2014 | | pagina 10