waam Frankische Rijk.15 Het eerste gedrukte verslag van Columbus' ontdekking van Amerika verscheen in de Liber Chronicorum Nurmberg ofwel de Nurmberg Chronicle, uitgegeven in 1493 door D. Hartmann Schedel. Zie tabel 1 regel Nümberg. Navigatiescliolen: koers- en verheids berekeningen gebaseerd op de sterren en het kompas Vertrekkende uit een astronomisch berekende geografische positie (zeeplaats ofwel primair triangulatiepunt) wordt, zonder wiskunde en zonder kustwaamemingen, op het kompas varend, per dag een steeds grotere foutenmarge geïntroduceerd. Wilde men toch zo snel mogelijk de beoogde bestemming bereiken. dan moest er gerekend worden. Vanaf het gebmik van de eerste zee-/portolaankaarten werd daarom op navigatiescliolen naast astronomie ook wiskunde onderwezen en beoefend. Hiervoor gebruikte men het handboek van J.H. Sacrobosco (1195- 1256) De Sphaera mundi 1230, zowel bij de universiteiten te Parijs en Oxford als bij navigatiescliolen. (Zie tabel 1.) De bekendste scholen werden, na die van Alexandrië, opgericht in Venetië in ca. 1000, in Genua in 1311, de Catalaanse school op Mallorca in 1346 en in Sagres in 1420.16 De oudste Franse navigatieschool, te Dieppe inNonnandië, startte in 1500. Kortom: zeekaarten werden doorlopend geactualiseerd Op de Carta Pisana uit 1275 zie tabel 2 eerste regel), de oudst'bewaardgebleven zeekaart, is hel gebruik van de kwadmtuur van de cirkel al overduidelijk zichtbaar. Ingetekend, met vette punten weergeven, zijn de snijdingen van het vierkant met de cirkel. Rechtsboven het wiskundig onoplosbare probleem van de kwadra tuur van de cirkel, dat door de oude Grieken al met passer en liniaal, voor praktisch gebruik bij het construe ren van zeekaarten, werd opgelost. 15 Ernst Zinner, Die frankische Stemkunde im 11. bis 16. Jahrhundert, 1934. In mijn tabel 1, kolom 2 is voor Nümberg 1444 aangehouden, omdat toen Nicolaus Cusanus astronomische waarneminging deed, een houten armillairsfeer construeerde en daarvoor een astronomisch uurwerk (de 13de eeuwse Eichstatter Dom) en sterrentafels ter beschikking had. Zinner geeft op p. 19 een tabel van geografische lengte- en breedteberekeningen, op basis van astronomische plaatsbepalingen, voorde stad Nürnberg. 16 Roger Crowley, Venedig erobert die Welt. Die Dogen-Repubiikzwischen Macht und Intrege, 2011. Thomas F. Madden, Venice, a new history, 2012. Na Alexandrië met zijn beroemde ingenieursschool nam Venetië in de periode 1000-1500 de leiding over. Het resultaat hiervan kan gezien worden als de voortzetting van een wetenschappelijke systematiek om oceanen met behulp van astronomische plaatsbepaling over testeken. 10

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2014 | | pagina 12