en allengs nauwkeuriger geconstrueerd met de nieuwste astronomische en wiskundige berekeningen. Met de "mie of marteloio" was het mogelijk om rekening te houden met veranderende wind en zeestromingen en om de meest efficiënte koers(en) naar de bestemmingshaven uit te rekenen. De Italiaanse kaartenmaker en navigatie-officier Andrea Bianco (ca 1436) ontwierp hier een handig hulpmiddel voor. dat "tondo e quadro", ofwel "cirkel met vierkant", heette. Mocht er tijdens de vaart een andere wind of zeestroom heersen dan aanvankelijk was berekend, dan kon vanuit een nieuwe», astronomisch bepaalde plaats een nieuwe koers- en verheidsberekening gemaakt worden. Kortom de "tondo e quadro" gaf een handzame oplossing voor de veelvuldig herhaalde. noodzakelijke koers- en verheidsberekeningen. Door Nederlandse navigatie-officieren wordt de systematiek van deze oeroude koers- en verheidsberekening de "gegist bestel methode genoemd. West ontmoet Oost via de oceanen Reeds bij de eerste kennismaking van Europese oceaanvaarders met de Oost werd direct duidelijk dat zowel in het Midden- als in het Verre-Oosten al eeuwen ervaring was opgebouwd met astronomische plaatsbepaling. Bij de steeds frequenter wordende bezoeken aan Voor-Indië kregen de Portugezen zeekaarten in handen die, voor Europeanen, met een ongekende nauwkeurigheid geconstrueerd waren.17 Dit laatste had alles te maken met de daar aanwezige grondige kennis van wiskunde en astronomie. De voor de navigatie gebruikte zeekaarten en sterrentafels werden meegenomen en bij Europese universiteiten bestudeerd. Vervolgens werden li De kwadratuur van de cirkel ingetekend in de Mappemonde van Marino Sanuto, 1330. Jeruzalem is hier het middelpunt. Zie tabel 2 regel Marino Sanuto. Hulpmiddel om het goniometrische tekenwerk, door navigatie-officieren, makkelijker en sneller uit te voeren: "mie of marieloio en de "tondo e quadro van Andrea Bianco in 1436 17 Gabriel Ferrand, Introduction a I'astronomie nautique Arabe, 1928. In deel 1 wordt uitvoerig de Kamal, een Arabisch hoekmeetinstrument waarmee sterhoeken gemeten werden, beschreven. Dit navigatie-instrument had een touw met knopen, iedere knoop was de representant van de, van noord naar zuid langs de kust gelegen, volgende breedtegraad van een zeehaven; G.R. Tibbetts, Arab navigation in the Indian Ocean before the coming of the Portugues, 1971

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2014 | | pagina 13